Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Bota nën pushtetin e Covid-19/ Në Evropë dyfishohen rastet në 5 javë, numri i të infektuarve tejkalon 10 milionë

Bota nën pushtetin e Covid-19/ Në Evropë dyfishohen rastet

Vetëm muajin e kaluar, si Amerika Latine ashtu edhe Azia raportuan mbi 10 milion raste totale në rajonet e tyre. Vetëm Shtetet e Bashkuara kanë mbi 9 milion raste me një shpërthim të përshpejtuar me shpejtësi.

Ndërsa Evropës iu deshën gati nëntë muaj për të regjistruar 5 milion rastet e para me COVID, 5 milion rastet e ardhshme u raportuan në pak më shumë se një muaj, sipas një analize të Reuters.

Me 10% të popullsisë së botës, Evropa përbën rreth 22% të ngarkesës globale të çështjeve prej 46.3 milion infeksioneve. Me mbi 269,000 vdekje, rajoni përbën rreth 23% të numrit global të vdekjeve COVID-19 prej gati 1.2 milion jetësh të humbura.

Mes rasteve të rritura, Franca, Gjermania dhe Mbretëria e Bashkuar kanë njoftuar izolime në të gjithë vendin për të paktën muajin e ardhshëm që janë pothuajse po aq të rrepta sa kufizimet në Mars dhe Prill. Portugalia ka vendosur një izolim të pjesshëm dhe Spanja dhe Italia po shtrëngojnë kufizimet.

Sipas analizës së Reuters, Evropa ka raportuar më shumë se 1.6 milion raste të reja në shtatë ditët e fundit, gati gjysma e 3.3 milion raportuar në të gjithë botën, me mbi 16,100 vdekje, një rritje prej 44% krahasuar me javën e kaluar.

Për çdo 10,000 njerëz në Evropë, mbi 127 raste koronavirus janë raportuar dhe katër njerëz kanë vdekur, sipas një analize të Reuters. Në Shtetet e Bashkuara ka pasur 278 raste dhe shtatë vdekje për 10,000 banorë.

Brenda rajonit, Evropa Lindore ka gati një të tretën e raportuar gjithsej të rasteve COVID-19, numrin më të lartë të rasteve, ndërsa Evropa Jugore kryeson numrin e vdekjeve me rreth 32% të vdekjeve totale të lidhura me koronavirusin në Evropë, sipas një analize tw Reuters.

Rusia është vendi më i prekur i Evropës Lindore me mbi 1.6 milion infeksione COVID-19. Nënkryeministrja e kombit, Tatiana Golikova tha të mërkurën se shtretërit spitalorë ishin me 90% të kapacitetit në 16 rajone të vendit.

Qeveritë në të gjithë Evropën kanë qenë nën kritika për mungesë koordinimi dhe për mos përdorimin e një qetësie në rastet gjatë verës për të forcuar mbrojtjen, duke i lënë spitalet të papërgatitura./Reuters

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore