Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Rritet sërish çmimi i naftës/ Vendimi i Bordit: Ja sa do të kushtojnë karburantet në vend

Rritet sërish çmimi i naftës/ Vendimi i Bordit: Ja sa do

Bordi i Transparencës ka publikuar ditën e sotme çmimet e reja për karburantet në vend.

Sipas vendimit më të fundit të Bordit, nafta me pakicë do të shitet 223 lekë/litri. Benzina do të shitet me 194 lekë, ndërsa gazi 78 lekë/litri.

Bordi i Transparencës ka arsyetuar se ndryshimet e paraqitura në vendimet e sotme janë si rezultat i lëvizjes së çmimeve në bursë. Këto çmime do të jenë në fuqi deri në mbledhjen e radhës.

Njoftimi i Bordit të Transparencës:

Vendimet e Bordit të Transparencës në datë 24 Shtator 2022, janë si rezultat i lëvizjes së çmimeve në bursën Platts Mediteran, ku rritja e gazoilit vjen për shkak të rritjes së dy faktorëve:

1. bursa +31 usd ton nga data 15 Shtator.

2. kursi dollarit nga 117.2 $ në afërsisht 120 $.

Ndërsa për benzinen është ulur bursa me 26$/ton, por është rritur kursi i këmbimit të dollarin me 3 lekë. Pra për benzinë ulja e bursës kompensohet me rritjen e kursit prandaj nuk ka levizje çmimi.

Si rrjedhojë çmimet e vendosura janë :

?Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gasoil i standardit SSH EN 590 të jetë jo më shumë se 223 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 211 lekë/litër.

?Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit benzinë e standardit SSH EN të jetë jo më shumë se 194 lekë/litri,ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 182 lekë/litër.

?Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gaz, të jetë 78 lekë/litri me pakicë dhe i shitjes me shumicë 66 lekë/litër për automjetet.

( Shënim: çmimi i shitjes për gazin e lëngshëm të automjeteve do të jetë çmimi i furnizimit në stacionet e furnizimit në pikat e karburanteve, ndërkohë që në pikat e tjera për konsumatorët familjarë dhe industrial çmimi nuk duhet të përfshijë akcizën).

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore