Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Bllokimi i shqiptarëve në Poloni, reagon Ministria: I kthyem në mëngjes me charter

Bllokimi i shqiptarëve në Poloni, reagon Ministria: I kthyem në

Një ditë pas ndalimit të shqiptarëve për të hyrë në Poloni, ka reaguar Ministria e Europës dhe Punëve të Jashtme

Kjo e fundit sqaron se duke nisur nga data 15 gusht 2020 ky shtet ka vendosur regjimin e hyrjes së qytetarëve shqiptarë.

Si rrjedhojë, pas një bisede që kanë pasur me ambasadën shqiptare në Poloni, autoritetet tona kanë bërë të mundur kthimin e shqiptarëve në atdhe sot herët në mëngjes.

Njoftimi i Ministrisë së Jashtme

Në mënyrë të papritur, Polonia ka ndryshuar regjimin e hyrjes së qytetarëve shqiptarë në Poloni. Për shkak të këtij ndryshimi, ditën e shtunë, më 15 gusht 2020, qytetarë shqiptarë, të cilët u nisën në udhëtim drejt aeroportit të Varshavës me linjën ajrore të Kompanisë Polake, LOT Airline, nuk janë lejuar, që të hyjnë në Poloni.

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Poloni në komunikim të ngushtë me disa shtetas të bllokuar në aeroportin e Varshavës, u vu menjëherë në komunikim me autoritetet vendase dhe me drejtuesit e kompanisë ajrore LOT Airline, duke arritur të bëhej e mundur vendosja e një avioni charter në dispozicion të shtetasve, për t’i rikthyer në atdhe, sot, e diel, 16 gusht 2020, herët në mëngjes.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore