Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Bëhuni gati për borë dhe acar! Meteorologu zbulon të papriturat e motit për javën në vijim: Reshje me intensitet të lartë

Bëhuni gati për borë dhe acar! Meteorologu zbulon të

Bëhuni gati sepse kjo javë do të jetë zyrtarisht një javë dimri e ftohtë nën ndikimin e shiur dhe borës, teksa nuk do të mungojnë as vranësirat dhe reshjet e dendura të shiut.

Meteorologu Hakil Osmani bën me dije se reshjet e shiut do të fillojnë gjatë orëve të pasdites ndërsa në mbrëmje dhe ditën e nesërme priten reshje me intensitet të lartë, kryesisht në zonat veriperëndimore.

Ndërsa në zonat malore do të ketë reshje dëbore. Ndërkohë, duke filluar nga dita e enjte pritet ulje e temperaturave.

“Pritet që në mbrëmje dhe nesër të ketë reshje me intensitet të lartë kryesisht në zonat veriperëndimore duke krijuar mundësi dhe për problematika sa i përket përmbytjeve. Pjesa tjetër e territorit do të ketë reshje në sasi mesatare. Në zonat malore, do të kemi reshje dëbore.

Sa i përket temperaturave të ajrit, gjatë kësaj fillim jave do të kemi nga 2, 3 gradë Celcius vlerat minimale ndërsa maksimumet luhaten me 15 apo 16 gradë Celcius.


Duke filluar nga dita e enjte, do të kemi një rënie të ndjeshme të temperaturave duke bërë që vlerat minimale në zonat malore të zbresin në -4 gradë Celcius ndërsa maksimumet nuk do të shkojnë më shumë se 10 gradë Celcius në Ultësirën Perëndimore. Kjo do të bëjë që të zgjerohet harta e reshjeve të dëborës në territorin e Shqipërisë.

Ndërsa një pjesë e mirë e Ultësirës mbetet në mbizotërimin e reshjeve të shiut. Sa i përket parametrit të erës, gjatë kësaj fillim jave do të jetë problematikë pasi do të jetë me shpejtësi 7 km për orë duke sjellë probleme sa i përket trafikut detar. Vendet e rajonit parashikohen të jenë në këtë mot të paqëndrueshëm ku ka një sistem të dendur vranësirash, reshje shiu dhe dëbore.”, tha ai.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore