Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

BE ‘’heq dorë’’ nga AstraZeneca, ja arsyeja

BE ‘’heq dorë’’ nga AstraZeneca, ja arsyeja

Bashkimi Europian duket se do të heqë dorë nga vaksina e AstraZenecas. Siç bëri të ditur komisioneri për tregun e brendshëm Tierri Breton, blloku nuk ka bërë ende porosi të reja përtej qershorit, kur përfundon edhe kontrata me kompaninë britaniko-suedeze.

Komisioni nisi muajin e kaluar një aksion ligjor kundër AstraZenecas për mosrespektim të kontratës për furnizimin me vaksina dhe për mospasjen e një plani të besueshëm për sigurimin në kohë të dozave.

“Nuk kemi porosi të reja pas qershorit. Do të shohim çfarë do të ndodhë”, tha komsioneri europian, por duke theksuar se ajo e AstraZenecas ishte një vaksinë shumë e mirë.

Breton njoftoi gjithashtu se pret që kostot e porosive të fundit të BE për më shumë vaksina të Pfizer mund të jenë me të larta se ato të mëparshmet.

Brukseli nënshkroi një kontratë të re me Pfizer dhe Biontech për sigurimin e 1.8 miliardë dozave të vaksinës në vitet 2021-2023.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore