Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

BE ‘bllokadë’ të butë vaksinës ruse: Nuk është në strategjinë tonë

BE ‘bllokadë’ të butë vaksinës ruse: Nuk

Komisioni Evropian, me anë të një deklarate zyrtare ka shprehur qartë se vaksina ruse Sputnik V nuk është pjesë e strategjisë së vaksinimit të BE, dhe as përfshirja e saj në strategji nuk është diskutuar.

Prodhuesi rus i vaksinës Sputnik V është në kontakt me Agjencinë Evropiane të Barnave në lidhje me vlerësimin e kësaj vaksine. "BE ka një treg për vaksinat që i nënshtrohen kushteve të rrepta dhe të cilave vaksinat mund t'u vijnë, pa marrë parasysh nga vijnë, për sa kohë që plotësojnë kriteret. Nga ana tjetër, ekziston një strategji e vaksinimit në bazë të nga të cilat u zgjodhën ndërmarrjet dhe u nënshkruan kontratat e vaksinave, dhe ne nuk jemi në bisedime me prodhuesit e Sputnik V rreth përfshirjes në strategjinë tonë ", thotë zëdhënësi i Komisionit Evropian, Eric Mamer.

Ndërkaq, një vend i Bashkimit Europian si Hungaria, e udhëhequr nga kryeministri Viktor Orban, ka pranuar vaksinën ruse në territorin e vendit të tij.

Komisioni Evropian shton se vaksinat që janë pjesë e strategjisë së BE nënkuptojnë procesin e investimeve të BE-së në zhvillimin e vaksinave dhe kapaciteteve prodhuese në territorin e BE-së.

Në të njëjtën kohë, theksohet se shtetet anëtare kanë mundësinë të bien dakord në mënyrë bilaterale për marrëveshjet me prodhuesit e vaksinave që nuk janë të mbuluara nga strategjia e BE dhe të marrin përgjegjësinë për përdorimin e këtyre vaksinave ekskluzivisht në territorin e tyre.

Duhet të kujtojmë se Bashkimi Evropian u gjend në një problem kur u njoftua se kompania Astra Zeneca, nga e cila ata kryesisht porositën vaksinat e koronavirusit, nuk do të ishte në gjendje të përmbushë planin e premtuar dhe të rënë dakord.

Pas luftës verbale të Brukselit dhe drejtuesve të kompanisë në lidhje me atë se çfarë, kur dhe pse gjërat u bllokuan në atë zinxhir, Rusia ndërhyri në histori, ku kompania që qëndron pas zhvillimit të vaksinës ruse Sputnik V, i ofroi Brukselit t'i sigurojë BE-së 100 milion doza vaksinash.

Instituti gjerman "Paul Ehrlich" reagoi menjëherë ndaj ofertës ruse, nga ku u njoftua se ata tashmë janë në kontakt me Rusinë në lidhje me regjistrimin e vaksinës kundër koronavirusit "Sputnik V" në Bashkimin Evropian.

Deri më tani nuk ka pasur asnjë pozicion zyrtar të organit përgjegjës për vendimin përfundimtar të Komisionit Evropian dhe besohet se njoftimi i sotëm forcoi pozicionin e BE - nuk dëshiron vaksinën ruse. Ndërkohë, dy anëtarë të BE, të dy fqinjët tanë, ngadalë kanë filluar të mendojnë për t'u kthyer në një treg tjetër  si Rusinë, por edhe Kinën. Sidoqoftë, Kryeministri hungarez deklaroi qëndrimin e tij shumë kohë më parë, të cilin ai e konfirmoi sërish.

Ai tha se vendi i tij mund të nënshkruajë një kontratë mbi prokurimin e vaksinave kineze sot ose nesër, ndërsa rusja "Sputnik V" tashmë është blerë javën e kaluar./ Gazeta Shqip

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore