Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Australia teston ilaçin e ri anti-Covid / Jepet gjatë infeksionit dhe redukton në 70 për qind rastet e rënda

Australia teston ilaçin e ri anti-Covid / Jepet gjatë infeksionit

Australia ka blerë 15,000 doza të një kure të re anti COVID-19, si pjesë e fushatës së përgatitjeve për rritjen e infeksioneve me lehtësimin e kufizimeve.

Rezultatet e hershme tregojnë se Ronapreve e zhvilluar nga kompania farmaceutike Roche ka një ulje prej 70 përqind në gjasat e shtrimit në spital ose humbjes së jetës për njerëzit që kontraktojnë virusin. Do të jetë në dispozicion këtë muaj për pacientët në spital, ku do të jepet si një trajtim intravenoz.

Në njoftimin e marrëveshjes, Ministri Federal i Shëndetësisë Greg Hunt paralajmëroi se rezultatet premtuese erdhën nga testimi i hershëm. "Natyrisht, këto rezultate duhet të testohen përmes përdorimit klinik", tha ai.

Grupi i parë i Ronapreve do të arrijë në Australi deri në fund të muajit, me 5,000 doza në dërgesën e parë. Qeveria australiane gjithashtu ka siguruar qasje një gjysmë milioni doza të një trajtimi tjetër, i cili përdoret në kombinim me ilaçin ekzistues të zhvilluar nga Pfizer, Ritonavir.

Ndërsa Ronapreve u jepet pacientëve intravenoz, ilaçet Pfizer merren me gojë. Aktualisht është duke u testuar dhe ende nuk ka kaluar nëpër procesin e miratimit me rregullatorin australian të ilaçeve.

Australia ka blerë gjithashtu 300,000 doza të ilaçit molnupiravir, i cili pritet do të përdoret nga viti i ardhshëm dhe 31,000 doza të sotrovimab.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 
Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore