Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

AstraZeneca zbulon ilaçin e ri kundër Covid, më efektiv se vaksina

AstraZeneca zbulon ilaçin e ri kundër Covid, më efektiv se

AstraZeneca ka njoftuar se kokteji i saj parandalues i antitrupave ofron 83% mbrojtje kundër Covid-19 simptomatik për të paktën gjashtë muaj, duke e bërë atë më efektiv se vaksina e saj.

Të dhënat treguan se pacientët që iu dha një injeksion i vetëm i trajtimit të antitrupave, i njohur si AZD7442, kishin 83% më pak gjasa për të zhvilluar raste simptomatike të koronavirusit sesa pjesëmarrësit të cilëve iu dha një placebo.

Një analizë e mëparshme e provës, e kryer tre muaj pas administrimit të trajtimit, kishte treguar se rreziku i zhvillimit të sëmundjes së rëndë ishte ulur me 77%.

“Këto të dhëna të reja i shtohen numrit në rritje të provave që mbështesin potencialin e AZD7442… Ne po përparojmë dosjet rregullatore në mbarë botën dhe presim që të ofrojmë një opsion të ri të rëndësishëm kundër SARS-CoV-2 [Covid-19] sa më shpejt që të jetë e mundur”, tha në deklaratë Zëvendës Presidenti Ekzekutiv i AstraZeneca, Mene Pangalos.

Firma anglo-suedeze ka rënë dakord të furnizojë qeverinë e SHBA me 700,000 doza AZD7442 nëse Administrata e Ushqimit dhe Barnave i jep asaj përdorimin urgjent, gjë që AstraZeneca e kërkoi më 5 tetor. Firma ka marrëveshje të ngjashme me kombe të tjera.

Ilaçi është krijuar duke përdorur një kombinim të dy antitrupave me origjinë nga qelizat B imunologjike të dhuruara nga një pacient i shëruar nga Covid-19.
Trajtimi mund të përdoret te njerëzit që dihet se nuk reagojnë mirë ndaj vaksinave, siç janë pacientët me kancer. Rreth 2% e njerëzve konsiderohen të jenë në rrezik për të mos krijuar mjaftueshëm antitrupa pas administrimit të një vaksine Covid-19.

Bazuar në numra, ilaçi duket të jetë më efektiv se vaksina e gjeneratës së parë të firmës Covid-19. Studimi i Zoe Covid në Britani tregoi se efektiviteti i vaksinës ra në rreth 67% pas katër deri në pesë muaj.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore