Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Arsyet pse mund të infektoheni me Covid edhe pas vaksinimit

Arsyet pse mund të infektoheni me Covid edhe pas vaksinimit

Mund të infektohesh sërish me koronavirus edhe pasi të vaksinoheni. Kjo ndodh për disa arsye:

Imuniteti nuk fitohet menjëherë: Duhet kohë që vaksinat të krijojnë imunitet. Njerëzit mund të ekspozohen ndaj koronavirusit para se të vaksinohen, ose menjëherë pas tij dhe kështu nuk ka kohë që trupi të zhvillojë mbrojtjen e tij.

Vaksinat mund të mos ofrojnë mbrojtje të përsosur nga koronavirusi: Të dyja vaksinat siguruan 95% mbrojtje në provat klinike. Kjo do të thotë se një 5% e njerëzve, mund të infektohen sërish edhe pasi kanë marrë dy dozat e vaksinës.

Imuniteti mund të zbehet me kalimin e kohës: Askush nuk e di se sa kohë do të mbrojnë vaksinat nga infeksioni. Ekziston gjithashtu mundësia që koronavirusi i ri të krijojë mutacione në një mënyrë që i bën vaksinat më pak efektive.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore