Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

BBC: Të gjitha ilaçet mund të shkaktojnë efekte anësore, por pse duhet t'i besojmë vaksinës

BBC: Të gjitha ilaçet mund të shkaktojnë efekte

Të gjithë ilaçet, nga vaksinat tek paracetamoli, kanë potencialin të shkaktojnë efekte anësore të rënda.

Gripi sezonal ka 1 në 1 milion shance të shkaktojë çrregullimin nervor të njohur si sindroma Guillain-Barre

Pyetja kryesore është nëse përfitimet nga vaksinat i tejkalojnë rreziqet.

Edhe pse nuk dihet nëse vaksina është shkaku, pasi nuk është konfirmuar, shifrat flasin për rreth 1 vdekje në çdo 2.5 milionë njerëz të vaksinuar në Britaninë e Madhe.

Për çdo person mbi moshën 75 vjeç të infektuar me covid (të pavaksinuar), ka 1 vdekje në 8 të infektuar.

Për ata që janë në të 40-at, ka 1 vdekje për 1 000 të infektuar.

Përballë kësaj, raporti rrezik-përfitim është qartë në favor të vaksinimit, nëse supozoni se do të infektoheni në një moment.

Por ajo që nevojitet tani është më shumë informacion rreth asaj se kush ka vuajtur nga këto mpiksje të rralla të gjakut. Sa vjeç janë ata? 

Një azhurnim nga rregullatori i Mbretërisë së Bashkuar - si dhe ai Evropian - pritet në ditët në vijim. /Marrë nga BBC

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore