Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Alarmi i mjekëve: Covid-19 infekton më shumë se një herë, mos e neglizhoni

Alarmi i mjekëve: Covid-19 infekton më shumë se një

Virusi Covid -19 mund të na infektojë më shumë se 1 herë dhe provat për këtë dyshim të mjekëve prej muajsh,  tashmë janë vërtetuar. Në pothuajse të gjitha vendet e prekura nga pandemia janë evidentuar raste të përsëritura të infektimit nga koronavirus çka e bën të rrezikshëm atë nëse ne neglizhojmë masat mbrojtëse.

Mjekja e familjes Mirela Dhamo thotë për gazetën "Shqip" se të gjithë jemi të rriskuar të prekemi nga virusi disa herë ndaj duhet të shtojmë kujdesin duke respektuar këshillat e mjekëve. "Janë 31 çepa të virusit pra disa forma t? shfaqjes së tij që nuk i ngjasojnë tjetrës dhe në këtë rast sulmi i virusit në organizëm mund të jetë i ndryshëm nga hera e shkuar", thotë mjekja Dhamo.

Edhe testimet e kryera nga Universiteti i Hong Kongut kanë vërtetuar këtë, pra që virusi SarsCoV2 mund të kthehet të prekë të njëjtin person edhe pas disa muajsh, ashtu si edhe viruset e ftohjes së zakonshme. 

Dëshmi e kësaj është ajo që shpallet si rasti i parë i dokumentuar në botë i riinfeksionit të koronavirusit. Certifikuar nga testet gjenetike të kryera në Universitetin e Hong Kongut, ai ka si protagonist fatkeq një 33-vjeçar në gjendje të mirë shëndetësore, i cili katër muaj më vonë do të ishte goditur nga dy shtame të dallueshme të virusit SarsCov2:

Pacienti, sipas asaj që raportuan studiuesit, kishte pasur një infeksion të parë mjaft të butë në pranverë, me kollë, ethe dhe dhimbje të fytit për tre ditë: diagnoza kishte mbërritur në 26 Mars me rezultatet e shtupës. Shkarkuar në 14 Prill, pas dy shtupave të njëpasnjëshme negative, njeriu u konsiderua i shëruar.

Ajo që ndryshoi situatën ishte atëherë testi i kryer në aeroport pas kthimit nga një udhëtim në Spanjë në 15 gusht: një rezultat pozitiv, megjithëse i riu ishte plotësisht pa simptoma. Duke përdorur sekuencën gjenetike të gjeneratës tjetër, studiuesit ekzaminuan gjenomin viral të marrë gjatë infeksionit të parë dhe e krahasuan atë me virusin përgjegjës për infeksionin e dytë.

Nga krahasimi doli se të dy episodët i atribuohen viruseve të dallueshme gjenetikisht: do të kishte 24 shkronja të ndryshme të gjenomit, të cilat do të përktheheshin në nëntë proteina të mutuara

Ky rast - sqarojnë studiuesit në shënim - tregon se riinfeksioni mund të bëhet disa muaj pas shërimit nga infeksioni i parë. "Rezultatet tona sugjerojnë që SarsCoV2 mund të vazhdojë në popullatë si koronaviruset e tjerë njerëzorë të ftohjes së zakonshme, edhe nëse pacientët kanë fituar imunitet përmes një infeksioni të tipit natyror. Meqenëse imuniteti mund të zgjasë menjëherë pas një infeksioni natyral vaksinimi duhet të konsiderohet edhe për njerëzit që kanë pasur tashmë një episod infeksioni. Pacientët të cilët kanë pasur tashmë Covid-19 duhet të miratojnë gjithashtu masa të kontrollit të infektimit siç është përdorimi i një maskë dhe distanca sociale ", thonë ekspertët.

 Akiko Iwasaki, profesor i imunologjisë në Universitetin Yale, shkroi në Twitter se rasti i infeksionit të dyfishtë "është një libër shkollor se si funksionon imunizimi". Për Iwasaki, "nuk ka asnjë arsye për alarm", pasi pacienti është asimptomatik dhe "ndërsa imunizimi nuk e ka parandaluar infeksionin e dytë, kjo ende e mbronte personin nga sëmundja".

33-vjeçari "zhvilloi antitrupa pas infeksionit të ri, kjo është inkurajuese". Studiuesi përfundon duke theksuar se si imuniteti i tufës nuk është i arritshëm përmes infeksionit në mënyrë natyrale, pasi mund të ketë raste të infeksioneve të dyta: "E vetmja mënyrë e sigurt për të arritur imunitetin e tufës është vaksinimi", thotë ai.

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore