Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Agjencia Evropiane e Barnave miraton vaksinën anti-Covid, pritet vendimi i Komisionit Europian

Agjencia Evropiane e Barnave miraton vaksinën anti-Covid, pritet vendimi i

Agjencia Evropiane e Barnave ka miratuar vaksinën e Pfizer/ BioNTech për t'u përdorur në të gjithë Bashkimin  Europian.

Pas një takimi ekspertësh që u zhvillua me dyer të mbyllura, rregullatori i BE, bëri të ditur se leja për aplikimin e vaksinës do të ishte e vlefshme për përdorim te njerëzit mbi 16 vjeç. Kompanitë farmaceutike do të duhet të paraqesin të dhëna përcjellëse për vaksinën e tyre për vitin e ardhshëm.

Autorizimi do të hapë rrugën për një fillim të mundshëm të vaksinimeve në Evropë më 27 dhjetor. Pasi shkencëtarët e EMA arritën në përfundimin se vaksina është e sigurt, zyrtarët në agjencinë me bazë në Amsterdam rekomanduan miratimin e tij me kusht që ajo të shpërndahej në bllokun e 27 vendeve.

Komisioni Evropian duhet të vulosë ende vendimin përpara se të vaksinohet. Kreu i Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha se Komisioni Evropian tani do të veprojë shpejt dhe do të vendosë mbi autorizimin sonte.

Pse kaq vonë?
Rregullatori Evropian u gjend nën presion të rëndë javën e kaluar nga vendet që kërkojnë që vaksina të jepet miratimi për përdorim sa më shpejt të jetë e mundur.

EMA fillimisht kishte caktuar 29 Dhjetorin si datë për vlerësimin e saj të vaksinës, të bërë nga BioNTech me bazë në Gjermani, por e çoi takimin përpara pas presionit nga Berlini dhe vendet e tjera anëtare.

Miratimi nga BE i vaksinës vjen afërsisht tre javë pas Britanisë, e cila ka filluar procesin e vaksinimit për qytetarët e saj.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore