Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

A mund të sjellin vaksinat e para të COVID-19 imunitet të tufës? Ekspertët kanë dyshime

A mund të sjellin vaksinat e para të COVID-19 imunitet të

Qeveritë dhe zyrtarët janë shpresëplotë se vaksinat COVID-19 mund të sjellin "imunitet të tufës", me disa që llogaritin që imunizimi i vetëm dy të tretave të një popullsie mund të ndalojë sëmundjen pandemike dhe të ndihmojë në mbrojtjen e komuniteteve ose kombeve të tëra.

Por koncepti vjen me paralajmërime dhe kërkesa të mëdha se çfarë mund të parandalojnë vaksinat. Disa ekspertë thonë se pritjet e tilla janë të gabuara.

Si fillim, të kuptosh se çfarë nevojitet për të arritur imunitetin e tufës me vaksinat COVID-19 përfshin një sërë faktorësh, disa prej të cilëve janë të panjohur.

Cila është shkalla e përhapjes së virusit që shkakton COVID-19? A do të jenë në gjendje vaksinat e para të vendosura të ndalojnë transmetimin e virusit, ose thjesht të ndalojnë njerëzit të sëmuren? Sa njerëz në një popullatë do të pranojnë një vaksinë? A do të ofrojnë vaksinat të njëjtën mbrojtje për të gjithë?

"Imuniteti i tufës ndonjëherë kuptohet gabimisht si mbrojtje individuale," tha Josep Jansa, një ekspert në gatishmërinë dhe reagimin ndaj urgjencës shëndetësore në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) me bazë në Stokholm.

"Është e papërshtatshme të mendosh ‘unë nuk do të prekem vetë sepse ka imunitet të tufës’. Imuniteti i tufës i referohet mbrojtjes së komunitetit, jo mënyrës se si mbrohet një individ”, tha ai.

ECDC përdor një prag të vlerësuar të imunitetit të tufës prej 67% për modelet e saj, ndërsa Kancelarja Angela Merkel tha këtë muaj se kufizimet e COVID-19 në Gjermani mund të hiqeshin nëse 60% në 70% të popullsisë fitonin imunitet, ose përmes një vaksine ose përmes infeksionit.

Ekspertët e Organizatës Botërore të Shëndetësisë gjithashtu kanë theksuar një normë të mbulimit të vaksinave për 65% -70% të popullsisë, si një mënyrë për të arritur imunitetin e popullatës përmes vaksinimit.

Thelbësore për llogaritjet e shëndetit publik mbi këtë koncept për COVID-19 është shkalla e riprodhimit, ose vlera R, e virusit që e shkakton atë. Kjo është një masë e asaj se në sa njerëz të tjerë një person i infektuar mesatarisht kalon një patogjen në rrethana "normale", ose pa kufizime.

"Ideja e komunitetit të tufave është të mbrojë të prekshmit", tha Eleanor Riley, një profesore e imunologjisë dhe sëmundjes infektive në Universitetin e Edinburgut. "Dhe ideja prapa kësaj është që nëse, të themi, 98% e një popullsie janë vaksinuar të gjithë, do të ketë kaq pak virus në komunitet sa që 2% do të mbrohet. Kjo është qëllimi i tij. "

Duke supozuar efikasitetin e plotë të vaksinës, pragjet e përqindjes së imunitetit të tufës për sëmundjet infektive llogariten duke pjesëtuar 1 me vlerën R, duke zbritur rezultatin nga 1 dhe duke shumëzuar me 100.

Për shembull, imuniteti i tufës nga fruthi shumë ngjitës, me një vlerë R të vlerësuar 12 ose më të lartë, do të fillojë vetëm nëse 92% ose më shumë brenda një grupi janë imunë. Për një sëmundje sezonale të gripit që mund të ketë një vlerë R prej 1.3, pragu do të ishte vetëm 23%.

"Problemi është se tani për tani ne nuk e dimë saktësisht se sa shpejt përhapet virusi pa asnjë masë paraprake dhe me aktivitetet normale të udhëtimit dhe shoqërisë që kemi pasur një vit më parë," tha Ëinfried Pickl, profesor i imunologjisë në Universitetin Mjekësor të Vjenës.

Me kaq shumë vende që veprojnë akoma në rrethana normale, supozimi duhet të jetë që vlera COVID-19 R do të ishte "më afër 4 sesa 2", tha ai, pasi që edhe me masa bllokimi gjysmë ose të plotë vlera R është rreth 1.5.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore