Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

A ka mbërritur tashmë vala e dytë në disa vende evropiane? Ja çfarë thuhet për Shqipërinë  

A ka mbërritur tashmë vala e dytë në disa vende evropiane?

Rastet me Covid-19 po rishfaqen në shumë vende të Evropës megjithë masat parandaluese dhe bllokuese të vendosura nga autoritetet shëndetësore.

Por si është numri i infeksioneve në krahasim me ato të pranverës?

Në Evropën Juglindore, në Shqipëri, Bullgari, në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe në Rumani, në muajin korrik ka pasur shumë më tepër raste sesa muajt e kaluar.

Serbia bën pak përjashtim, me shifra të ngjashme me ato të mesit të prillit. Në Spanjë, Belgjikë, Itali, Francë dhe Mbretërinë e Bashkuar, ndër vendet më të prekura evropiane, ka një rritje të lehtë të kurbës, por nuk krahasueshme me shifrat e frikshme të Marsit dhe Prillit.

Ekspertët vazhdojnë të bëjnë thirrje që të tregojmë kujdes. Franca ka regjistruar një rritje me 78% në shkallën javore të incidencës për 100 mijë njerëz.

"Nëse virusi gjen një mundësi për transmetim midis njerëzve, do të shfaqen shpërthime të reja”, tha Dr. Maria Van Kerkhove, drejtuese e grupit të punës së OBSH. Ndërsa, drejtori i urgjencës së OBSH-së, Mike Ryan tha se virusi ende qarkullon në grupe komunitare.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore