Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

A është e sigurt vaksina kineze? Mjekja e njohur: Është tradicionale, e rrit besueshmërinë

A është e sigurt vaksina kineze? Mjekja e njohur: Është

Vaksina kineze në Shqipëri, sa e sigurt është? A duhet aplikuar? Këto ishin pyetjet që u ngritën sot në emisionin “Shqipëria Live”, ku për t’u kthyer përgjigje ishin të ftuar mjekë të njohur.

Nga Gjermania ishte në lidhje të drejtpërdrejtë mjekja, Aurora Meta Dollenberg, e cila tha se ka një lajm të mirë për këtë vaksinë, pasi Kina ka nisur kërkesën për certifikimin nga EMA.

“Kjo do të thotë se ato shifrat e errëta përsa i përket studimit dhe efekteve anësore, na i lehtëson edhe ne si mjek ndërgjegjen dhe sigurinë që në Shqipëri po bëhet kjo vaksinë”, tha mjekja e njohur.

A është e sigurt vaksina kineze? Mjekja e njohur: Është

E pyetur nëse nga mbron nga mutacionet e koronavirusit, Aurora u shpreh se duke qenë se është një vaksinë e prodhuar në mënyrën më tradicionale, bën të rrisë efekshmërinë e saj.

“Edhe pse ka nevojë deri në 6 javë që trupi të ketë mbrojtje, ajo ka më pak efekte anësore.  Është pro popullit, më pak efekte. E rrit besueshmërinë pasi është bërë në mënyrë më tradicionale”, tha mjekja.

Aurora Meta Dollenberg shtoi se vaksinat e tjera janë të shtrenjta nga çmimi dhe ruajtja e tyre, dhe ishte e pritshme që në tregun botëror, do të dilte Kina me një produkt më të lirë, që del në treg më doza të shumta.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore