Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

A e infekton trurin e njeriut virusi Covid? Autopsitë e para tregojnë se...

A e infekton trurin e njeriut virusi Covid? Autopsitë e para tregojnë

Në pandemitë e hershme mbi njerëzimin, mjekët vigjilentë vunë re se përveç sëmundjeve të zakonshme, kryesisht të frymëmarrjes, viruset gjithashtu dukeshin se shkaktonin simptoma neurologjike.

Një specialist britanik i frymëmarrjes në fund të viteve 1800 gjeti se gripi dukej se nxiste çrregullime në pjesë të ndryshme të trupit.

Në të vërtetë, disa pacientë gjatë pandemisë së gripit 1889–1892 thuhet se u goditën me psikoza, paranojë, dhimbje therëse dhe dëmtime nervore.

Në mënyrë të ngjashme, studiuesit kanë lidhur pandeminë e gripit të vitit 1918 me parkinsonin, çrregullimet neuropsikiatrike dhe një shpërthim të përgjithshëm të "sëmundjes së gjumit" të encefalitit lethargica, i cili shpesh do t'i çonte pacientët në një gjendje të ngjashme me koma edhe pse studiuesit ende debatojnë nëse të dy janë shkaktarë të lidhur.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore