Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

80 për qind e aplikimeve për viza në Ambasadën Gjermane janë të pasakta

80 për qind e aplikimeve për viza në Ambasadën Gjermane

80 për qind e aplikimeve për viza në Ambasadën Gjermane janë të pasakta, të paplota dhe që marrin kohë për t’u procesuar. Për këtë arsye, Ambasada Gjermane në Tiranë njoftoi ditët e fundit se do të refuzojë dosjet me mangësi.

Deri më tani, Ambasada Gjermane i pranonte këto dosje dhe një pjesë të aplikantëve i udhëzonte për plotësimin e dokumentacionit. Por, duke filluar nga data 1 nëntor kjo praktikë nuk do të kryhet më dhe një dosje e paplotësuar do të refuzohet automatikisht.

“Nga 1 nëntori 2021, do të pranohen vetëm dosjet e plota të aplikimit me të gjitha dokumentet e nevojshme. Aplikimet e pakompletuara do të refuzohen pasi të jenë plotësuar tarifat përkatëse. Anuloni takimin tuaj në kohë nëse e dini që nuk i keni të gjitha dokumentet në kohën e dorëzimit", thuhet në njoftimin e publikuar në mediat sociale.

Sipas Ambasadës, duke refuzuar aplikimet jo të plota për viza, koha e pritjes për një takim për vizë do të shkurtohet dhe caktimi i takimeve për viza mund të bëhet më i shpeshtë, gjë që funksionon në favor të aplikantëve të rregullt.

Për më tepër, për çdo aplikim afatshkurtër për vizë Schengen kërkohet aplikimi për vizë i plotësuar dhe i nënshkruar plotësisht, përveç dy fotografive të marra së fundmi dhe një pasaportë të vlefshme. Për më tepër, kërkohet një rezervim i udhëtimit vajtje -ardhje, sigurimi i udhëtimit, dëshmia e akomodimit dhe deklarata financiare. Aplikanti gjithashtu duhet të paraqesë dëshmi të tarifës së paguar të vizës, e cila ndryshon në varësi të moshës së aplikantit.

Gjermania, Franca dhe Italia u kanë kërkuar organeve të BE-së të rishqyrtojnë marrëveshjet e liberalizimit të vizave me katër vende të treta europiane, me arsyetimin se po abuzohet me liberalizimin e vizave.

Sipas Radios Evropa e Lirë, shqiptarët, moldavët, ukrainasit dhe serbët mund të futen përsëri në kërkesën për vizë para se të arrijnë në territoret gjermane, franceze dhe italiane, pasi një rritje e "shkeljeve të paautorizuara të qëndrimit" është vërejtur nga këta shtetas.

Të dhënat nga Zyra Europiane për Mbështetjen e Azilit zbulojnë se numri i kërkesave të paraqitura për azil nga qytetarët e vendeve të Ballkanit është rritur ndjeshëm, me Maqedoninë e Veriut që shënon numrin më të madh të aplikantëve, duke shënuar një rritje prej 117 përqind në krahasim me atë të një viti të mëparshëm.

Të dytët në këtë listë janë shqiptarët, duke shënuar një rritje prej 56 përqind, me 980 aplikime të paraqitura, të ndjekur nga armenët, bjellorusët dhe moldavët.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore