Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

8 mësues të prekur nga Covid, Ministria reagon: Te Emin Duraku mësimi vijon, mësuesit u zëvendësuan

8 mësues të prekur nga Covid, Ministria reagon: Te Emin Duraku

Ministria e Arsimit me anë të një deklarate për median bën të ditur se mësimi në shkollën 9-vjeçare “Emin Duraku” në Tiranë nuk do të ndërpritet pavarësisht se atje janë rezultuar tetë mësues të infektuar me Covid-19.

“Në lidhje me shkollën 9-vjeçare “Emin Duraku” në kryeqytet, dëshirojmë t’ju informojmë se mësimi në këtë shkollë po vijon normalisht.   Për shkak se disa mësues kanë rezultuar me COVID-19 dhe disa të tjerë janë në karantinë, nga ana e DPAP dhe zyrës arsimore vendore Tiranë janë marrë masat e menjëhershme për zëvendësimin e tyre në mënyrë që mësimi të vijojë pa ndërprerje. Njëkohësisht, është shtuar edhe numri i psikologëve për të qenë sa më pranë nxënësve e mësuesve me shërbimin psiko-social”, thuhet në reagimin e ministrisë së Arsimit.

Më tej bëhet e ditur se procesi i dezinfektimit në këtë shkollë është kryer 3 herë gjatë gjithë javës së shkuar, teksa dezinfektimi më i fundit është realizuar ditën e djeshme.

“Duam të sigurojmë prindërit e të gjithë opinionin publik se ne po punojmë intensivisht që jo vetëm në këtë shkollë por në të gjithë vendin, ambientet e shkollave tona të jenë të sigurta, me higjienizim të vazhdueshëm, me masa që respektohen e me nivel të lartë ndërgjegjësimi nga ana e nxënësve, mësuesve dhe gjithë stafit të shkollave”, thuhet më tej në deklaratë.

Ministria reagoi pas qëndrimit të opozitës,  ku ish-deputetja e PD-së, Albana Vokshi u shpreh se “Emin Duraku” është shndërruar në një vatër të rrezikshme  të pandemisë Covid-19.  “Nga informacionet që kemi marrë rezulton që janë 8 mësues kanë rezultuar pozitiv me Covid-19 dhe 20 mësues të karantinuar”, theksoi Vokshi.

Sipas saj, “vetëm javën e fundit, nga informacionet që vijnë në PD, janë me dhjetëra rastesh mësuesish, dhjetëra raste nxënësish, duke e çuar numrin total në më shumë se 320 mësues dhe nxënës të infektuar me Covid 19, të izoluar dhe të karantinuar”./Gazeta Shqip

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore