Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Liri për udhëtimet, 7 vende të BE nisin përdorimin e pasaportës e vaksinimit të Covid, në mes tyre Greqia

Liri për udhëtimet, 7 vende të BE nisin përdorimin e

Certifikata Dixhitale e BE-së COVID arriti një tjetër moment historik të martën (1 qershor) me zhvillimin e sistemit teknik në nivelin e BE-së, të ndjekur nga shtatë shtete anëtare që filluan të lëshojnë certifikatat e tyre.

Shtatë shtete anëtare - Bullgaria, Çekia, Danimarka, Gjermania, Greqia, Kroacia dhe Polonia - u lidhën me portën dhe filluan lëshimin e certifikatave të para të BE, gati një muaj përpara 1 Korrikut, kur propozimi hyn në fazën e aplikimit.

Një marrëveshje e përkohshme mbi certifikatën, e njohur më parë si certifikata e gjelbër dixhitale, u arrit në 20 maj, ndërsa rregullorja do të zbatohet nga 1 korriku.

Por vendet që kanë kaluar testet teknike dhe janë të gatshme të lëshojnë dhe verifikojnë certifikata tashmë janë të inkurajuar të fillojnë të përdorin sistemin në baza vullnetare.

Përhapja varet nga progresi i secilit vend. Gjermania filloi një shpërndarje të pjesshme, për shembull, me certifikata të disponueshme vetëm në disa rajone.

Tre vende të tjera të lidhura gjithashtu me pikën e daljes  të martën janë planifikuar të fillojnë të lëshojnë certifikatat së shpejti, ndërsa disa vende të tjera të BE do ta fillojnë atë vetëm kur të gjitha funksionet mund të vendosen në të gjithë vendin.

Komisioneri i BE për Tregun e Brendshëm, Thierry Breton, tha se nisja nga shtatë shtete anëtare ishte "një fillim i mirë" dhe inkurajoi të tjerët të ndiqnin.

"Përgatitja në kohë do të lejojë që sistemi i plotë të funksionojë deri në 1 korrik - kur propozimi të hyjë në aplikim dhe BE do të jetë në kohë për t'u hapur përsëri këtë verë”, tha ai.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore