Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

420 mln certifikata sigurie Covid, kanë përfituar edhe shqiptarë / BE: Dëshmi e suksesit të sistemit

420 mln certifikata sigurie Covid, kanë përfituar edhe shqiptarë

Komisioneri i BE-së për Drejtësinë, Didier Reynders njoftoi se më shumë se 420 milionë certifikata dixhitale të BE -së për udhëtime janë lëshuar që kur vendet e para të BE -së filluan të aplikojnë dokumentin në qershor.

Deri në fund të muajit gusht ishin 350 milionë certifikata COVID që ishin lëshuar për qytetarët e vendeve të BE-së, që do të thotë se 70 milionë certifikata të tjera janë lëshuar në më pak se 20 ditët e fundit. Një pjesë e mirë e këtyre certifikatave janë lëshuar për qytetarë të vendeve të treta, si rasti i Shqipërisë.

Komisioneri zbuloi numrin e certifikatave për udhëtim të lëshuara nga shtetet anëtare për ata të vaksinuar, ata që janë shëruar nga Coronavirus në 180 ditët e fundit, si dhe për ata që rezultojnë negativë për COVID-19.

"Që nga qershori, janë lëshuar më shumë se 420 milion certifikata të BE-së. Prandaj, unë mirëpres që gjithnjë e më shumë vende jashtë BE-së po i bashkohen sistemit tonë të suksesshëm. Një numër i përgjithshëm i 42 vendeve, 27 Shtete Anëtare të BE dhe 15 vende joanëtare të BE tani po marrin pjesë në sistemin e certifikatave dixhitale të COVID të BE, duke konfirmuar certifikatën e BE si një standard ndërkombëtar", tha ai.

42 vendet që Komisioneri përmend janë si më poshtë:

27 shtete anëtare të Bashkimit Evropian
Shqipëria
Andorra
Islanda
Izraelit
Lihtenshtajni
Murg
Maroku
Maqedonia e Veriut
Norvegjia
Panama
San Marino
Zvicra
Turqia
Ukraina
Vatikani.

Certifikata dixhitale e BE-së për udhëtime është krijuar nga BE-ja si një mjet që do të ndihmonte në lehtësimin e udhëtimit midis shteteve anëtare duke u mundësuar atyre që mbajnë një dokument të tillë të udhëtojnë pa kufizime, ose me kufizime minimale.

Ideja u shfaq për herë të parë në mes të marsit të këtij viti dhe deri më 1 qershor. Dokumenti u jepet atyre personave që janë të vaksinuar kundër COVID-19, atyre që janë shëruar nga COVID-19 brenda 180 ditëve të fundit para marrjes së dokumentit, si dhe atyre që paraqesin një test negativ të tre ditëve të fundit.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore