Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

14 viktima dhe 172 raste të reja me COVID në Kosovë, qytetet më me shumë raste

14 viktima dhe 172 raste të reja me COVID në Kosovë, qytetet

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka publikuar rezultatet e testimeve gjatë 24-orëshit të fundit.

Nga 506 mostra të marra nga SHSKUK-ja dhe nga gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren rezultojnë 172 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 14 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitivë.

“Gjatë 24 orëve të fundit në laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR janë testuar gjithsej 506 mostra të marra nga SHSKUK-ja dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 172 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 14 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitivë. Numri total i rasteve pozitive është 10.419 raste nga 41.152 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 341 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 114 pacientë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 6.058 raste, kurse numri i rasteve aktive është 4.020”, thuhet në njoftim.

Prej 172 rasteve të reja me COVID-19 në Kosovë, 78 prej tyre rezultojnë pozitive në komunën e Prishtinës. Një rritje në numrin e rasteve duket të ketë Gjilani, ku sot u regjistruan 19 raste të reja.

Pas Gjilanit, me 15 raste është komuna e Mitrovicës e Fushë-Kosova, me 9 të infektuar të rinj.

Rastet e tjera pozitive janë nga: komuna Pejë 8 raste, komuna Viti 7 raste, komuna Skenderaj 6 raste, komuna Drenas 5 raste, komuna Obiliq 5 raste, komuna Vushtrri 4 raste, komuna Kamenicë 3 raste, komuna Lipjan 3 raste, komuna Podujevë 2 raste, komuna Rahovec 2 raste dhe me nga një rast komunat Ferizaj, Gjakovë, Istog, Klinë, Prizren dhe Shtime./Zëri

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore