Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

10 masat ekstreme në Itali për anti Covid, a do t’i “kopjojë” Shqipëria?

10 masat ekstreme në Itali për anti Covid, a do t’i

Ndalimi i festave private brenda dhe jashtë dhe "rekomandim i fortë" për të shmangur marrjen e më shumë se gjashtë anëtarëve të familjes ose miqve jo bashkëjetues në shtëpi për darka ose raste të tjera.

Këto janë disa nga vendimet e dekretuara gjatë natës në Itali, të cilat do të jenë në fuqi për 30 ditët e ardhshme.

Vendimi tjetër është  që restorantet dhe baret do të duhet të mbyllen në 24, por nga 21 tetor  do të jetë e ndaluar të konsumohet pija në këmbë. Udhëtimet, pikniket e shkollave, apo për efekt binjakëzimi, si dhe sportet e kontaktit amator të tilla, si futbolli kalçeto janë të ndaluara. Maska të detyrueshme kudo që nuk jeni vetëm me përjashtimet tashmë në fuqi, dhe gjithashtu të rekomanduara në shtëpi nëse jeni duke pritur njerëz jo-bashkëjetues. Një maksimum prej 30 personash në dasma dhe funerale.

Në nenin 1 të dekretit thuhet se "është e detyrueshme në të gjithë territorin kombëtar italianët duhet të kenë gjithmonë me vete pajisje mbrojtëse të frymëmarrjes, maskat, si dhe detyrimin për t'i mbajtur ato në ambiente të brendshme përveç shtëpive private dhe në të gjitha vendet e jashtme në përveç rasteve në të cilat, për shkak të karakteristikave të vendeve ose rrethanave të faktit, gjendja e izolimit nga njerëzit jo-bashkëjetues është vazhdimisht e garantuar, dhe në çdo rast me mbrojtjen e protokolleve dhe udhëzimeve anti-infektim të parashikuara për aktivitetet ekonomike, produktive, administrative dhe sociale, si dhe udhëzime për konsumimin e ushqimit dhe pijeve.

Ata që merren me aktivitete sportive, fëmijët nën 6 vjeç, personat me patologji dhe aftësi të kufizuar të papajtueshëm me përdorimin e maskës përjashtohen nga detyrimi. Gjithashtu është "fuqimisht e rekomanduar" përdorimi i pajisjeve “edhe në shtëpi private në prani të njerëzve jo-bashkëjetues”.

Rregull i rreptë ka të bëjë me bare, restorante, bare, akullore dhe dyqane pastiçerish. “Aktivitetet e shërbimeve të hotelierisë lejohen deri në ora 24:00 me shërbim tryeze dhe deri në 21 në mungesë të shërbimit të tryezës". “Shërbimi i ushqimit me shpërndarjen në shtëpi" dhe "furnizimi me ushqim me vete" mbeten të lejuara, por “me një ndalim të konsumit në vend ose afër pas orës 21:00”.

Për kinematë dhe koncertet dekreti italian parashikon që për shfaqjet, kufiri i 200 pjesëmarrësve brenda sallës dhe 1000 mbetet në fuqi, me distancimin e një metri midis një vendi dhe një tjetri dhe caktimin e vendeve.

Këto janë disa prej masave të vendosura nga ana e qeverisë italiane, që i ngjajnë një izolimi të dytë, por më të zbutur. Tashmë dihet që qeveria shqiptare ndjek dhe zbaton masat duke marrë si shembull Italinë, kjo u duk edhe te vendimi për mbajtjen e masave edhe në ambientet publike.

Pritet të shikohet nëse qeveria do t’i zbatojë këto masa ekstreme,duke ndaluar një pjesë të aktiviteve.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore