Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Pasojat e  Covid, gazetarja shqiptare në Itali: Kriza po thellon hendekun social, kemi frikë për një izolim në shtator

Pasojat e  Covid, gazetarja shqiptare në Itali: Kriza po thellon

Anita Likmeta, gazetare shqiptare që jeton dhe punon prej vitesh në Itali, konkretisht në Milano, në një intervistë për gazetën “Shqip” tregon fazën e dytë të pandemisë së koronavirusit në Itali, pasojat e tij në ekonomi dhe rreziqet që i kanosen italianëve nga një rikthim i mundshëm i izolimit. Likmeta thotë se qytetarët italianë ndjehen të frikësuar për një izolim të mundshëm në vjeshtë nëse virusi do të shkaktojë rritje të numrit të të prekurve dhe viktimave.

Italia i është rikthyer prej 2 muajsh normalitetit, pas valës së parë të pandemisë. Çfarë ka ndryshuar në jetën sociale në këtë fazë të dytë të pandemisë?

Në këto dy muaj ka pasur një rikthim në normalitet, por vëmendja është shumë e lartë, veçanërisht në Milano, qyteti ku unë jetoj dhe ku pandemia ka përmbushur shprehjen e saj maksimale.

Në Itali ne po përjetojmë një periudhë të veçantë, sepse ekziston një dëshirë e fortë për normalitet, por në fakt bota që ne e dinim nuk ekziston më dhe unë e perceptoj atë kur ecin në rrugë, në supermarket, në lagjen time.

Kemi frikë të humbasim akoma në kaosin që ka shokuar dhe vazhdon të pretendojë viktima në të gjithë botën. Fakti që ne ende nuk kemi gjetur një vaksinë për Covid-na bën të kemi frikë për një rikthim të mundshëm të izolimit në shtator. Politika italiane është në krizë të plotë dhe ka nevojë të hedhë dritë mbi të gjitha mbi ngjarjet që kanë ndodhur në rajonin e Lombardisë.

Personalisht kam frikë se do të fillojmë të shohim pasojat e kësaj pandemie brenda disa muajsh, ka shumë ndërmarrje të vogla dhe të mesme që kanë mbyllur dhe kjo është një dëm për mikro ekonominë e cila do të çojë në papunësi të lartë dhe për këtë arsye një hendek të madh midis klasave sociale. 

Jemi në kulmin e sezonit turistik, dhe në Shqiperi shihen qartë pasojat e pandemisë. Bizneset raportojnë për pak prenotime, pak xhiro. Po në Itali?

Unë besoj se të gjitha vendet evropiane në Mesdhe vuajnë nga të njëjtat kushte si Shqipëria dhe kjo është një tragjedi e vërtetë për sektorin e turizmit. Startup-ët si Airbnb, Booking dhe kompanitë ajrore janë ato që janë prekur më shumë nga kjo pandemi.  Rilindja ekonomik e Shqipërisë ishte gjithashtu dhe mbi të gjitha për shkak të turizmit pikërisht sepse është një territor i mrekullueshëm dhe pak i njohur dhe sidomos me çmime konkurruese.

Shpresoj që politika shqiptare do të ndihmojë sektorin turistik duke i lehtësuar ato nga këndvështrimi fiskal sepse do të duhet një kohë e gjatë për tu rikuperuar. Nga ana ime, gjithmonë përpiqem të promovoj në faqet e mia bukuritë e Shqipërisë që meriton të njihen në historinë, traditat dhe kulturën e saj.

Çfarë masash po merren për parandalimin e virusit?

Masat e miratuara për të parandaluar virusin janë ato që ne të gjithë njohim shumë mirë, domethënë të veshim maskën, të mbajmë distancën e duhur, të lajmë duart shpesh. Jemi në verë dhe me siguri klima e verës nuk ndihmon përhapjen e virusit, ky është një mendim i zakonshëm por ne nuk e dimë në të vërtetë se si funksionon dhe për këtë arsye miratimi i masave parandaluese është thelbësor për ne edhe për të tjerët.

Si po menaxhohet situata epidemiologjike në Itali, në këtë periudhë, nisur dhe nga debatet tek ne që ende testet serologjike bëhen jo hapur dhe vetëm nga laboratori i certifikuar i Institutit të shëndetit publik?

Testet serologjike kryhen vetëm nëse një pacient ka simptoma të rënda dhe ka nevojë të inkubohet në terapi intensiv. Në shumë qytete italiane janë bërë "tamponat" dhe duket se, për momentin, rreziku është kthyer. Por po e përsëris që është ndoshta një gjendje për shkak të klimës së verës që "mbase" nuk e favorizon virusin por vëmendja është e lartë pikërisht sepse njerëzit kanë frikë të bien në këto muaj të tmerrshëm që kanë prekur të gjithë botën.

Sipas mendimit tim, kjo periudhë historike është shumë interesante dhe mund të dëshmojë se është një mundësi për shtetet evropiane dhe për një vend në zhvillim siç është Shqipëria pikërisht sepse nëse qeveria aktuale zbaton një seri reformash për përfitimin e shëndetit publik, shkollat, infrastruktura dhe veçanërisht e ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme, Shqipëria mund të përjetojë lulëzimin e saj të parë dhe të vërtetë ekonomik, pak a shumë si ajo që ndodhi në Itali në vitet gjashtëdhjetë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore