Thaçi reagon për zgjedhjet e parakohshme në Kosovë: Ja kur do marr vendim!

Pas votimit të deputetëve për të shpërndarë Parlamentin, ka reaguar edhe Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. Ai thekson se vendimi ka përshpejtuar hapat e organizimit për zgjedhje të parakohshme. Gjithsesi, presidenti nuk ka bërë ende me dije se kur do të jetë data e zgjedhjeve. Që nga dita e shpërndarjes së Parlamentit, data e…
Me shumë...

Dalin sondazhet/ Dy partitë që dalin të parat në Kosovë, ja kush i fiton zgjedhjet

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje do të dalin partitë e para në zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare që pritet të mbahen në Kosovë në rast të shpërbërjes së Kuvendit, ka konstatuar instituti i njohur slloven, IFIMES. Sipas një analize të IFIMES, orientimi i qytetarëve para zgjedhjeve të mundshme shkon në favor të…
Me shumë...

Izetbegoviç: Bosnja, jo “kusur” për marrëveshjen Kosovë-Serbi!

Kreu i Dhomës së Popujve në Asamblenë Parlamentare të Bosnjë e Hercegovinës (BH), Bakir Izetbegoviç kërkon që marrëveshja Kosovë-Serbi të mos ndikojë në shtetin e tij. Në një intervistë për ‘Anadolu Agency’, ai thotë se Serbia nuk duhet të kompensohet nga Bosnja për atë që do të humbasë me zgjidhjen e çështjes së Kosovës. “Nëse ndonjëherë mund…
Me shumë...

Marrëveshje me Kosovën, Vuçiç do takohet në Nju Jork me Sekretarin Amerikan Pompeo

Presidenti i serbisë, Aleksandër Vuçiç do të takohet me sekretarin amerikan të shtetit, Mike Pompeo, të martën, në prag të një takimi të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, në Nju Jork. Lajmi konfirmohet nga vetë Departamenti Amerikan i Shtetit në një deklaratë për shtyp. Sipas mediave serbe, temë kryesore e bisedimeve midis Vuçiçit…
Me shumë...

SHBA, Gjermania dhe Franca thirrje Kosovës të heqë taskën dhe të nisë dialogun me Serbinë

Kosova dhe Serbia duhet të fillojnë procesin e dialogut për tejkalimin e ngërçit me qëllim normalizimin e marrëdhënieve ndërshtetërore. Ka qenë kjo porosia e Gjermanisë, SHBA dhe Francës  dhe vendeve të tjera, të cilat u janë drejtuar sot të dyja vendeve, ndërsa i kërkuan Prishtinës të heqë taksën me Serbinë. Me një thirrje të fortë edhe ndaj…
Me shumë...