“Jeruzalemi ynë”, patriarku serb: Nuk do ta pranojmë ndarjen e Kosovës

Patriarku i Kishës Ortodokse serbe, Irinej, ka qenë dje në Prizren e Rahovec ku me fjalimet e veta politike nuk i ka fshehur qëllimet dhe qëndrimet e institucionit fetar që e udhëheq për Kosovën, raporton Koha.net. “Ajo që po dëgjojmë për njëfarë ndarjeje, për njëfarë kompromisi, këtë populli serb nuk do të mund ta pranojë kurrë, në veçanti…
Me shumë...

Ndarja e Kosovës/ Thaçi fut në “lojë” Ibrahim Rugovën: Idenë e mora prej tij!

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi u vendos sot përballë sfidantit të tij më të rëndësishëm, Albin Kurti në konferencën e “RIDEA” me temën “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’ ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”. Teksa lideri i Vetëvendosjes përsëriti qëndrimin kundër ndarjes së Kosovës, Thaçi e mbrojti idenë për korrigjimin e kufirit dhe për më…
Me shumë...

FOTOLAJM/ Luan Haradinaj parakalon si ushtar para xhaxhait Kryeministër

Luan Haradinaj, nipi i kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj ka parakaluar për herë të parë si Ushtar i Kosovës për nderë të 11-vjetorit të Pavarësisë. Luani 19-vjeçar është i biri i Shkëlzen Hardinaj, vëllai të shefit të qeverisë së Kosovës i cili dha jetën në luftën e UÇK-së për çlirimin e vendit nga Serbia. Ai ka zgjedhur të…
Me shumë...

Ish-ministrja shqiptare në krah të Donald Trump

Ambasadorja e Republikës së Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, ka marrë pjesë në darkën e iftarit, e cila ishte shtruar nga presidenti i SHBA-së, Donald Trump. “Pata nderin dhe kënaqësinë e veçantë që në darkën e iftarit të shtruar në Shtëpinë e Bardhë të isha e ulur përkrah Presidentit të Shteteve të Bashkuara të…
Me shumë...

Gjykata Speciale, sot udhëtojnë drejtë Hagës dy ish-komandantë të UÇK-së

Dy ish- komandantët e UÇK-së, Sami Lushtaku e Rrustem Mustafa do të udhëtojnë sot për në Gjykatën Speciale, pasi janë janë thirrur për t’u intervistuar nga kjo e fundit. Bashkë me ta do të udhëtoj për në Hagë edhe avokati i tyre, Arianit Koci, i cili ka konfirmuar lajmin për thirrjen e dy ish-komandantëve. “Po nisemi unë, si avokat i Sami…
Me shumë...