Trump anashkalon Palmer? Presidenti amerikan cakton ambasadorin e SHBA-së në Gjermani që të mbikëqyrë dialogun Kosove-Serbi!

Presidenti amerikan Donald Trump do të emërojë ambasadorin e SHBA-së në Gjermani, Richard Grenell si të dërguarin e tij të posaçëm për bisedimet Prishtinë-Beograd. Grenell, i cili do të vazhdojë të mbetet ambassador në Gjermani, është ekspert i politikës së jashtme,e themelues i firmës "Capitol Media Partners" në vitin 2010, e cila ofron…
Me shumë...

Zgjedhjet te dera/Partitë në Kosovë premtojnë një qeveri më të vogël

Ulja e numrit të ministrave dhe zëvendësministrave në qeveri, është një prej premtimeve më të shpeshta të subjekteve politike në garë për zgjedhjet parlamentare të 6 tetorit në Kosovë. Ekzekutivi në largim i Ramush Haradinajt, është konsideruar si një prej qeverive më të mëdha në Europë: ai përbëhet nga  21 ministra, pesë zëvendëskryeministra dhe…
Me shumë...

E ftuar në “Diaspora”/ Ja avokatja shqiptare që mbrojti Ramush Haradinajn në Hagë

Në episodin e radhës, e ftuar në emisionin “Diaspora” është Rudina Jasini, doktore shkencash në fushën e jurisprudencës dhe avokate e së drejtës ndërkombëtare penale, e cila dhënë një kontribut në drejtësinë penale ndërkombëtare. Rudina Jasini ka  përfunduar  studimet për drejtësi pranë Universitetit të Tiranës, dhe më pas ka studiuar si…
Me shumë...

Frikë për manipulime me votat e diasporës

Ka gati një javë qëkur disa vota të diasporës kanë arritur në Kosovë dhe po qëndrojnë në Ministrinë e Infrastrukturës. Vendosja e këtyre votave në objekte si ky i Ministrisë dhe jo në KQZ po konsiderohet si mundësi për dallavere me to. Njohësit e çështjeve politike theksojnë se për shkak të rezultatit të ngushtë që pritet të jetë në…
Me shumë...

Si në kohën e Ibrahim Rugovës/ Rikthehet fuqishëm diva Adelina Ismaili (FOTO)

Këngëtarja e njohur shqiptare Adelina Ismaili, e cila njihet për afërsinë e saj me Lidhjen Demokratike të Kosovës, për herë të parë i është bashkangjitur fushatës së kësaj partie. Ajo ka marrë pjesë në fushatën e LDK-së në Prizren, ku merrte pjesë ishte kryetari i degës së kësaj partie, Anton Quni. Adelina Ismaili publikisht ka dhënë…
Me shumë...