“Beogradi do negociojë…”/ Ja çfarë tha Vuçiç në konferencën e jashtëzakonshme pas zgjedhjeve në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka thënë se Lista Serbe arriti fitoren më bindëse në historinë e saj me 98.07 për qind të votave në zgjedhjet parlamentare në Kosovë dhe fitoi të gjitha 10 vendet në parlamentin e Kosovës. Sipas mediave të huaja, në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp, Vuçiç tha se ishte një mesazh nga serbët e…
Me shumë...

Numërohen 80% të votave në Kosovë, ja kush po fiton

Ora 23:19 Duket se fituesi i këtyre zgjedhjeve do të përcaktohet në kutitë e dundit, duke pasur parsysh edhe rezultatin e ngushtë mes Vetëvendosjes dhe LDK-së. Teksa janë numëruar gati 80 për qind e votave, aktualisht kryeson Lëvizja Vetëvendosje me fare pak diferencë/ VV-ja ka 26,02 për qind të votave apo 166.893 vota, ndërsa LDK-ja ka…
Me shumë...

Zgjedhjet në Kosovë, Exit Poll: Kryesojnë LDK dhe Vetëvendosje me nga 30 %

Është mbyllur procesi i votimeve në zgjedhjet e jashtëzakonshme në Kosovë që vijnë si pasojë e dorëheqjes së ish-kryeministrit Ramush Haradinaj. LDK ose Vetëvendosje do të jetë edhe fituesja e këtyre zgjedhjeve sipas Exit Poll-it të realizuar nga Baton Haxhiu. Në sondazhe ato rezultojnë të jenë barabar me nga 30% të votave, teksa në vend…
Me shumë...

Plas edhe në Kosovë/Arrestohen dy aktivistëve të VV-së për “blerje votash”

Dega në Prizren e Partisë Demokratike të Kosovës, njoftoi se brenda një ore në Qendrën e Votimit 2003a në këtë qytet janë arrestuar dy persona, të cilët, sipas PDK-së, janë aktivistë të Vetëvendosjes. Kjo parti, sipas koha.net, ata janë kapur në flagrancë duke blerë vota. Dega në fjalë pretendon se pas këtyre veprimeve ka ndërhyrë Policia e…
Me shumë...