Mbledhja e dy qeverive, Bushati takon Mustafën dhe Thaçin

Kryediplomati udhëton drejt Prishtinës për të caktuar marrëveshjet Thaçi tha se Gjykata Speciale është një padrejtësi ndërkombëtare për Kosovën, por që duhet të formohet ARTEMISA HOXHA Mbledhjes së dy qeverive, asaj të Shqipërisë dhe Kosovës, më datë 23 mars i parapriu vizita e ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushati. Në kuadër të rakordimit për…
Me shumë...

Doganë e përbashkët, Shqipëria dhe Kosova, dy shtete një hapësirë

Projekti/Shërbim i përbashkët doganor në pikën e Morinës, Durrësi hyrja kryesore e të dyja vendeve Një doganë Shqipëri-Kosovë, Rama e Mustafa: Fund pengesave të dyfishta Rama dhe Mustafa inaugurojnë pikën e re në Morinë  HERION MESI Shqipëria dhe Kosova unifikojnë të gjitha procedurat në pikëkalimin e Morinës duke krijuar një zyrë të vetme…
Me shumë...

Samiti i SEECP-së, Serbia kundër Kosovës

Beogradi kërkon që shteti më i ri të mos jetë anëtar. Reagon MPJ: Ky hap, prapa Reagimi i MPJ-së - Qëndrimi i palës serbe bie ndesh me Samitin e Bukureshtit, si dhe ky qëndrim sjell një hap mbrapa në procesin e bashkëpunimit në Europën Juglindore ARTEMISA HOXHA Pjesëmarrja e Kosovës në Samitin e SEECP-së që pritet të mbahet në Tiranë, ka…
Me shumë...

Kosovë – Kuvendi / Rezolutë për ndalimin e emigracionit ilegal

Vijojnë largimet masive që të kujtojnë eksodet e mëdha të shqiptarëve. Shkak, varfëria Gjendja alarmante që është reflektuar sidomos ditët e fundit në Kosovë me largimet masive të shtetasve të saj drejt destinacioneve perëndimore, ka bërë që Parlamenti i Kosovës të mblidhet në një seancë të veçantë urgjente, duke miratuar një rezolute për pengimin…
Me shumë...