Kuvendi i Kosovës miraton vazhdimin e mandatit të EULEX-it

Parlamenti miratoi dje projektligjin, EULEX do jetë deri më 15 qershor të 2018-s Misioni i Bashkimit Europian për sundim të ligjit në Kosovë (EULEX) do të qëndrojë në vend deri më 15 qershor të 2018-s, pasi Kuvendi ditën e djeshme ratifikoi projektligjin për zgjatjen e mandatit të këtij institucioni të Bashkimi Europian. Deputetët kosovarë me 84…
Me shumë...

Shefi i EULEX: Komandantët e UÇK-së nuk janë të pandëshkueshëm

Meuçi mendon se korrupsioni në Kosovë nuk është mbi nivelin e vendeve të tjera Shefi në largim i Misionit të BE-së për sundimin e ligjit, Gabriele Meuçi, kritikon ish-komandantët e UÇK-së për të cilët mendon se janë përgjegjës për një sërë krimesh në Kosovë. "Jam i shqetësuar për ndërhyrjet publike, një sfidë që e kemi tërë kohën. E kjo ka të bëjë…
Me shumë...

Mustafa viziton Graçanicën: Ndihem si në komunën e Kosovës

Sipas "Wall Street Journal" vizat për Kosovën pritet që të hiqen në muajin shtator Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, tha dje nga komuna serbe e Grançanicës se qeveria që drejton ka shumë arsye që ta përkrahë komunën serbe dhe të investojë atje. Kreu i ekzekutivit theksoi se edhe qytetarët e Graçanicës duhet të kenë të drejtën e punësimit dhe…
Me shumë...

AAK e NISMA duan komision të ri për demarkacionin me Malin e Zi

Çështja e ratifikimit të akordit për kufirin vazhdon të turbullojë politikën kosovare Ndërsa qeveria e Kosovës dhe Presidenti Hashim Thaçi besojnë se ratifikimi i demarkacionit me Malin e Zi është punë e mbaruar, dy partitë opozitare, AAK dhe Nisma vazhdojnë të këmbëngulin se komisioni shtetëror për shënimin e vijës kufitare me Malin e Zi, gaboi…
Me shumë...

Shqipëri-Kosovë, sot mbahet mbledhja e tretë e përbashkët

Në Bibliotekën Kombëtare në Prishtinë pritet mbledhja e dy qeverive Mbledhja e tretë e përbashkët e dy qeverive, asaj të Shqipërisë dhe Kosovës, do të mbahet sot në ambientet e Bibliotekës Kombëtare, vend që tashmë i ka përfunduar përgatitjet për të pritur delegacionin shqiptar, teksa priten të nënshkruhen 7 marrëveshje në fusha të ndryshme mes…
Me shumë...