O’Connell: Korrupsioni nuk luftohet me tryeza, duhet të ketë burgosje

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairí O’Connell, deklaroi se korrupsioni nuk luftohet në tryeza të rrumbullakëta. Ai tha se nënshkrimi i MSA-së tregon se Kosova do të trajtohet si vend fuqiplotë. “Kam një pyetje: çka thotë raporti i Komisionit Europian për liberalizimin e vizave? A janë plotësuar kushtet, apo mbeten disa për t’u…
Me shumë...

SHBA dhe Britania: Zhgënjim nga veprimet e opozitës

Ambasadori amerikan: Zhgënjyese, njerëzit nuk e kanë dëgjuar se çfarë tha Kerry Ndërkaq, veprimet e deputetëve të opozitës janë dënuar sërish nga ambasadori amerikan në Kosovë. “Ishte zhgënjyese të shihje përsëri disa nga deputetët të hedhin gaz në Kuvend. Është zhgënjyese, pasi, siç e dimë, Kuvendi do të duhej të miratonte buxhetin e shtetit për…
Me shumë...

DEMOKRACIA SKLLAVOPRONARE

REXHEP QOSJA Dje pasdite, në medie elektronike dëgjova dy deklarata që u dhanë me rastin e vizitës së Kryetarit të Kuvendit të Kosovës në Akademinë e Shkencave dhe të Arteve të Kosovës. E para ishte deklarata e kryetarit të Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës i cili tha, me një gramatikë prej analfabeti, se problemet e…
Me shumë...

RADIKALIZIMI I POLITIKËS

XHAVIT HALITI* U bë kohë që raportet mes opozitës dhe shumicës politike në Kuvendin e Kosovës, të acaruara dhe konfliktuale qysh nga konstituimi i vonuar i tij, duket se janë inekzistente. Tashmë pas më se dy javësh nga lëshimi i urdhëresave prej prokurorisë për katër deputetë të opozitës, arrestimi publik i Albin Kurtit nga policia, në Ditën…
Me shumë...

Prishtinë, opozita refuzon ftesën e qeverisë

Kërkohet anulimi i marrëveshjeve. Intelektualët nga Tirana, në mbështetje të Kurtit Opozita e bashkuar në Kosovë ka refuzuar dje ftesën e bërë një ditë më parë e të konkretizuar në detaj dje, të Kryeministrit Isa Mustafa, për dialog politik në favor të zgjidhjes së ngërçit të krijuar. Visar Ymeri, Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj, pas një takimi…
Me shumë...