Mustafa i vendos afat Kurtit, çfarë ndodh nëse nuk arrihet marrëveshja deri në fund të javës

Kreu i LDK, Isa Mustafa 14 ditë para përfundimit të afatit kushtetues për krijimin e qeverisë së re i ka vendosur afat Albin Kurtit që ose të bëjnë marrëveshjen, ose të shpallin mosarritjen e saj. Në një prononcim për gazetarët, Mustafa deklaroi se qeveria duhet të jetë e balancuar siç i kanë besuar qytetarët votën e tyre më 6 tetor 2019. “Ne…
Me shumë...

Vetëvendosja dorëzohet para presionit të Thaçit: Kurti shpallet i mandatuari për qeverinë

Përmes një letre zyrtare, Vetëvendosja ka propozuar Albin Kurtin si të mandatuarin për formimin e qeverisë së re të Kosovës. Presioni i Hashim Thaçi që të shtunën vendosi të firmoste me argumentin se institucionet e vendit duhet të formohen sa më shpejt, duket pati efekt. Mediat vendase thonë se letra i është dorëzuar tashmë kreut të…
Me shumë...

Thaçi: Kam nënshkruar vendimin për mandatimin e Albin Kurtit si kryeministër

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka përsëritur qëndrimin e tij se kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti duhet të deklarohet nëse dëshiron që zyrtarisht të pranojë nominimin për kryeministër ose të tregojë nëse e refuzon atë. Thaçi sërish ka përmendur se ai ka nënshkruar vendimin për ta mandatuar Kurtin për kryeministër, pasi partia…
Me shumë...

Ilir Meta tregon sekretin e 24 marsit të vitit 1999, kur NATO nisi bombardimet në Kosovë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta mori pjesë dhe përshëndeti Akademinë Solemne “Faleminderit Shqipëri”, të organizuar nga Ipeshkvia e Dioqezës Prizren-Prishtinë, që u zhvillua në Qendrën “Bogdanpolis” pranë Katedrales “Shën Nënë Tereza”. Kjo veprimtari e drejtuar nga Ipeshkvi Imzot Dodë Gjergji, u mbajt në shenjë falënderimi ndaj shqiptarëve…
Me shumë...

Përdhunonte vajzat e mitura, policia e Kosovës kërkon ndihmë për arrestimin e këtij personi

Policia e Kosovës për rajonin e Prishtinës, ka kërkuar ndihmën e qytetarëve për arrestimin e Destan Qorrit nga Drenasi. Sipas policisë, Qorri akuzohet për tri vepra penale “dhunim, sulm seksual dhe kanosje”, ku viktimat janë femra (të mitura). “Referuar tri veprave penale (Dhunim, Sulm seksual dhe Kanosje) që kanë ndodhur në rajonin e…
Me shumë...