Jahjaga nga SHBA-ja: Këtë vit, asnjë kosovar nuk iu bashkua IS-it

Presidentja në largim e Kosovës zhvilloi takime me figura të rëndësishme të politikës amerikane Presidentja në ikje e Kosovës, Atifete Jahjaga, mendon se autoritetet në vend kanë bërë një punë të mirë për vitin 2016 në luftën ndaj terrorizmit. Sipas saj, ndryshe nga më parë, asnjë shtetas kosovar nuk i është bashkuar shtetit islamik. "Vendi ynë,…
Me shumë...

Vetëvendosja nuk merr pjesë as në seancën e sotme

Kuvendi Lëvizja Vetëvendosje nuk do të jetë e pranishme as në seancën e radhës së Kuvendit të Kosovës, e cila do të mbahet sot. Në dallim nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), e cila tashmë ka marrë vendim për braktisje të Kuvendit, zyrtarë të VV-së kanë deklaruar se pjesëmarrja e tyre në seancë do të varet nga pikat e rendit të ditës, të…
Me shumë...

Ceremonia presidenciale e Thaçit, ftohen krerët e Ballkanit

Më 7 prill do të organizohet seanca solemne e betimit të presidentit të zgjedhur Të gjitha përgatitjet e organizimit të ceremonisë së pranim-dorëzimit të detyrës së presidentit të ri të Kosovës, nga Presidentja në largim, Atifete Jahjaga, te presidenti i zgjedhur, Hashim Thaçi, kanë përfunduar. Abelard Tahiri, këshilltar i presidentit të zgjedhur,…
Me shumë...

Jahjaga: FSK-në e kthejmë në ushtri dhe futemi në NATO

Përfaqësuesit e BE-së, mirënjohje për punën e bërë nga Presidentja për pajtimin mes partive Presidentja në ikje e Kosovës udhëzon se çfarë rruge duhet që të ndjekë Forca e Sigurisë së Kosovës. Ajo shprehet se FSK-ja nuk duhet të humbë kohë, por të transformohet në ushtri dhe më pas Kosova të anëtarësohet në NATO. Komandantja supreme e Forcave të…
Me shumë...