Thaçi takohet me ambasadorin amerikan, diskutuan mocionin e rrëzimit të qeverisë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, zhvilloi me ambasadorin amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett një takim të mbyllur, në të cilin thuhet të ketë pasur një “shkëmbim të hapur pikëpamjesh”. Në një deklaratë për shtyp u theksua se dy zyrtarët kanë diskutuar mocionin e mobesimit për rrëzim të Qeverisë, të mbajtur të mërkurën .“Presidenti Thaçi…
Me shumë...

Reagon SHBA: Nuk ka plan për shkëmbim territoresh Kosovë-Serbi, taksa duhet të hiqet

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë reaguar pas spekulimeve se ekziston një plan për shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë, duke e quajtur të pavërtetë. I dërguari i posaçëm i presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett dhe përfaqësuesi i…
Me shumë...

Rrëzimi i Kurtit/ Meta: Nuk ndërhyj në çështjet e brendshme, por në kohë pandemie…

Ditën e djeshme pas një diskutimi shumë të gjatë në Kuvendin e Kosovës, qeveria e Albin Kurtit ka rënë, madje me më shumë vota se sa u zgjodh. Si e shikoni këtë kolaps politik në Kosovë, në një kohë kur të gjithë qytetarët atje kërkojne marrjen e masave dhe bashkim për të përballuar situatën me coronavirusin. Presidenti Meta nuk ka dashur të…
Me shumë...

‘Jam njeriu më i votuar’/ Albin Kurti: Hashim, nuk ka marrëveshje me Serbinë pa më thyer mua

Në fjalën e fundit drejtuar deputetëve, pak para votimit për mocionin për rrëzimin e qeverisë, kryeministri Albin Kurti ka deklaruar se ka një marrëveshje sekrete mes Hashim Thaçit dhe Vuçiç. Kurti tha se është gabim të shkohet në Shtëpinë e Bardhë me një marrëveshje të gatshme në tavolinë  “Doni të godisni këtë qeveri që ka këtë mbështetje…
Me shumë...

Edhe 8 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Shtohet numri i të infektuarve me COVID-19 në Kosovë. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njoftoi se edhe tetë persona kanë rezultuar pozitivë me virusin pas analizave të kryera. “Sot me 25.03.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar tridhjetë e katër (34) mostra të marra të…
Me shumë...