Thaçi mohon akuzat: Nuk kam gisht në rrëzimin e qeverisë Kurti

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka hedhur poshtë akuzat se ai ka ndikuar në rrëzimin e qeverisë Kurti. Kreu i ekzekutivit, Albin Kurti një ditë më parë tha se ishte befasuar se si sa zyrtarë të LDK-së i ishin nënshtruar presidentit. “As s’kam pasur gisht, as s’kam pasur dorë”, tha Thaçi, në emisionin “Pressing”, duke shtuar “Unë s’kam…
Me shumë...

Kurti sfidon Grenell-in: Të publikojë mesazhet ku i kam thënë se e heq taksën pa reciprocitet

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, e ripërsëriti se në takimet me emisarin e presidentit Trump për bisedimet Kosovë-Serbi, Richard Grenell, asnjëherë nuk i ka premtuar se do ta heqë tarifën, pa reciprocitet. “Kanë qenë dy takime me Grenellin, një në tetor dhe një në janar, në të dyja ka qenë temë tarifa. Në të dy takimet e kam mbajtur…
Me shumë...

Thaçi rrezikon dënimin me 5 vjet burgim, ja pse e kallëzoi Ministria e Brendshme

Interpretimi i ligjshmërisë së vendimeve të Qeverisë dhe thirrja që qytetarët të mos i zbatojnë vendimet e saj e kanë shtyrë Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike që të ushtrojë kallëzim penal kundër presidentit Hashim Thaçi. “Qytetarët nuk janë të detyruar që t’i respektojnë vendimet kundërkushtetuese dhe askush nuk…
Me shumë...

Kriza politike në Kosovë, Thaçi takohet me ndërkombëtarët për të gjetur zgjidhjen

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka takuar sot ambasadorët e Kuintit dhe atë të BE-së në Prishtinë, për t’i informuar për hapat që do t’i ndërmarrë pas shkarkimit të Qeverisë Kurti nga Kuvendi i Kosovës në javën e kaluar. Në këtë takim ishin Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Ambasadori i Britanisë së Madhe,…
Me shumë...

Kuvendi kërkon hetime për përkthyesen, pas videos së publikuar në rrjetet sociale

Në një video të publikuar nëpër rrjetet sociale, dëgjohet një përkthyese e Kuvendit të Kosovës, e cila ndërsa përkthen fjalimin e një deputeteje nga gjuha turke në atë shqipe, dëgjohet duke lëshuar zëra të çuditshëm.  Për këtë video, ka nisur hetimet edhe Kuvendi. Rasti ka ndodhur gjatë seancës së Kuvendit për Ditën Ndërkombëtare të Gruas, të…
Me shumë...