Kryeministri serb viziton Kosovën më 3 prill

Vuçiç Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiç, do të vizitojë Kosovën të dielën, më 3 prill. Lajmi i vizitës së Kryeministrit serb në Kosovë është bërë i ditur nga drejtori i zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç. “Ky është një lajm i madh dhe i rëndësishëm për të gjithë qytetarët, sidomos ata në Kosovë. Kryeministri të dielën, më 3…
Me shumë...

Lunaçek: Serbia nuk futet në BE, po nuk njohu Kosovën

Zyrtarët europianë i tremben faktit se nëse shteti serb bëhet pjesë e unionit, do të bllokojë hyrjen e Kosovës Zëvendëspresidentja e Parlamentit Europian, Ulrike Lunaçek, ua ka bërë edhe një herë të qartë drejtuesve serbë se nëse Kosova nuk njihet, atëherë Serbia nuk do të bëhet kurrë pjesë e Bashkimit Europian. "Serbia nuk do të mund të bëhet…
Me shumë...

Jahjaga nga SHBA-ja: Këtë vit, asnjë kosovar nuk iu bashkua IS-it

Presidentja në largim e Kosovës zhvilloi takime me figura të rëndësishme të politikës amerikane Presidentja në ikje e Kosovës, Atifete Jahjaga, mendon se autoritetet në vend kanë bërë një punë të mirë për vitin 2016 në luftën ndaj terrorizmit. Sipas saj, ndryshe nga më parë, asnjë shtetas kosovar nuk i është bashkuar shtetit islamik. "Vendi ynë,…
Me shumë...

Vetëvendosja nuk merr pjesë as në seancën e sotme

Kuvendi Lëvizja Vetëvendosje nuk do të jetë e pranishme as në seancën e radhës së Kuvendit të Kosovës, e cila do të mbahet sot. Në dallim nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), e cila tashmë ka marrë vendim për braktisje të Kuvendit, zyrtarë të VV-së kanë deklaruar se pjesëmarrja e tyre në seancë do të varet nga pikat e rendit të ditës, të…
Me shumë...