Qeveria do të ngrejë grup ekspertësh për krijimin e komunave serbe

Lëvizja Vetëvendosje kërkon të mos lejohet mbajtja e zgjedhjeve serbe në Kosovë Qeveria e Kosovës do të krijojë një grup ekspertësh, të cilët do të shqyrtojnë procesin e krijimit të asociacionit të komunave serbe. Opozita e ka kritikuar vazhdimisht këtë marrëveshje dhe e çoi çështjen në Gjykatën Kushtetuese. Institucioni më i lartë gjyqësor në…
Me shumë...

Kosovë, metadoni shitet në farmaci pa rekomandimin e mjekut

Investigimi "Fiks Fare": “Ilaçi” duhet pirë, por në këtë qendër injektohet në vena. Sulaj: Keqpërdorimi shkakton vdekje Përdoruesit e drogës në Kosovë, që kërkojnë të largohen prej saj, tanimë kanë krijuar varësi edhe nga metadoni, mjekimi që merret për t’iu larguar drogave, kryesisht atyre më të rëndave. Prej vitesh trajtohen me metadon për t’u…
Me shumë...

Daçiç: Askush nuk kreu krime lufte në emër të Serbisë

Zv.kryeministri serb tha se nëse Kosova dëshiron të hyjë në UNESCO, duhet të arrijë akord me ne Zëvendëskryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç, deklaroi se askush nuk ka kryer krime në emër të Serbisë gjatë luftës së Kosovës. Ditën e djeshme, në masa të rrepta sigurie, ai vizitoi Graçanicën, ku u prit nga qindra simpatizantë të tij. Zyrtari serb u…
Me shumë...

Kosova dhe Letonia nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

Takimi Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, ka pritur dje në takim gjithashtu edhe ministrin e Mirëqenies së Republikës së Letonisë, Janis Reirs, i cili po qëndron për vizitë në Kosovë, ku është nënshkruar një memorandum bashkëpunimi mes Letonisë dhe Kosovës. Siç thuhet në komunikatë, gjatë takimit Kryeministri Mustafa e ka…
Me shumë...

Mustafa: Gjermania të na përkrahë për liberalizimin e vizave

Kryeministri thekson se vendi po i drejtohet një rritjeje të qëndrueshme ekonomike  Kryeministri Isa Mustafa mendon se për Kosovën është momenti ideal që të nisë një zhvillim të qëndrueshëm ekonomik. Ai informoi se qeveria është e fokusuar tërësisht në reformimin e vendit. Ditën e djeshme, ai zhvilloi një takim me delegacionin e grupit parlamentar…
Me shumë...