Thaçi: Kosova, e diskriminuar për dekada me radhë

Presidenti është optimist për të ardhmen e vendit dhe normalizimin e situatës Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, shprehet se Kosova ka ecur përpara në vitet e fundit, por moszhvillimi i saj ka ardhur nga fakti që për dekada me radhë vendi ka qenë i diskriminuar. Në një intervistë për të përditshmen austriake “TirolerTageszeitung”, kreu i shtetit…
Me shumë...

Gjykata e Apelit liron ish-gjeneralin serb

Bojoviç Gjykata e Apelit në Kosovë dje la të lirë ish-gjeneralin e ushtrisë serbe, Milovan Bojoviç, i vënë në pranga sepse kaloi ilegalisht kufirin me Kosovën pranë Podujevës. Ndaj tij ishte caktuar masa e paraburgimit njëmujor nisur nga akuza për kalim të paligjshëm të kufirit. Por vendimi i Gjykatës së Shkallës së Dytë përmbysi atë të Gjykatës…
Me shumë...

Ish-deputetja e AAK-së i bashkohet Vetëvendosjes

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Donika Kadaj-Bujupi, e cila para pak ditësh dha dorëheqjen nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, parti e Ramush Haradinajt, këtë të diel i është bashkuar Lëvizjes Vetëvendosje. Ajo është prezantuar në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm të Vetëvendosjes, ku deklaroi se ka zgjedhur këtë subjekt për të sjellë…
Me shumë...

Presidenti Thaçi, takim me ambasadorin e SHBA, Delawie

Diskutimet Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, u takua ditën e djeshme me ambasadorin e SHBA-së në vend, Greg Delawie. Sipas njoftimit për shtyp të këtij institucioni, kreu i shtetit falënderoi ambasadorin amerikan për mbështetjen e fuqishme të SHBA-së, si partnere kryesore e Kosovës, dhe për bashkëpunimin e shkëlqyer, për të cilin…
Me shumë...

Thaçi: Kosova e ka vendin në NATO

Zyrtarët Presidenti i ri i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe kryeministri Isa Mustafa patën në mëngjesin e djeshëm takimin e parë zyrtar. Institucioni i presidencës njoftoi se të dy drejtuesit diskutuan për bashkëpunimin dhe bashkërendimin institucional për jetësimin e reformave dhe zhvillimin e vendit. Ata u zotuan për përkushtim në përshpejtimin e…
Me shumë...