Spanja, kundër liberalizimit të vizave për Kosovën  

Qëndrimi i kundërt i Portugalisë: ofrojmë mbështetje për integrimin e saj në BE Ministri i Jashtëm i Spanjës, Jose Manuel Garcia-Margallo, ka deklaruar në Beograd se vendi i tij është kundër liberalizimit të vizave, pasi nuk i njeh dokumentet e Kosovës. Ai ka thënë se qytetarët e Kosovës për këtë arsye nuk do të mund të shkojnë në Spanjë. Po…
Me shumë...

Mustafa: Po kalojmë momente historike

Kryeministri i Kosovës nuk shqetësohet nga Franca: Liberalizojmë vizat dhe formojmë ushtrinë Pavarësisht se Franca ka shprehur hapur kundërshtitë për liberalizimin e vizave të Kosovës, Ukrainës dhe Gjeorgjisë, kryeministri kosovar Isa Mustafa nuk shqetësohet nga kjo. Kreu i ekzekutivit është i bindur se për pak muaj, shtetasit kosovarë do të…
Me shumë...

Hahn bashkon udhëheqësit politikë: Demarkacioni është kusht për vizat

Kryeministri Mustafa dhe liderët opozitarë, në tryezë të përbashkët me komisionerin Komisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn, ia doli që në vizitën e djeshme në Prishtinë të bashkojë politikanët kosovarë të pozitës dhe opozitës. Gjashtë muajt e fundit kanë qenë me të vërtetë të tensionuar në politikën kosovare, ndërsa opozita ka bllokuar punën e…
Me shumë...

MSA-ja në Kosovë, peng i përcaktimit të pronësisë

Qeveria kosovare ka afat nga institucionet europiane pesë vite të zgjidhë çështjen  Kosova ka kohë pesë vite që të kryejë procesin e përcaktimit të të drejtave të pronësisë të shtetasve të vet. Nëse kjo nuk do të ndodhë, atëherë Marrëveshja për Stabilizim dhe Asociim ndërmjet saj dhe Bashkimit Europian nuk do të gjejë zbatim të plotë. Në kuadër të…
Me shumë...