Euro vijon rënien, forcohet leku

Kursi i këmbimit, monedha kombëtare fiton terren edhe ndaj dollarit  Ka nisur sezoni i verës dhe bashkë me të, edhe “tradita” e zbutjes së monedhës euro ndaj lekut, si efekt që vjen nga emigrantët,…

Etiketa te mallrat për kursimin e energjisë

Ligji  Komisioni i Veprimtarisë Prodhuese diskutoi dhe miratoi dje në parim të hënën projektligjin "Për informacionin e konsumit të energjisë dhe burimeve të tjera të produkteve me ndikim në…

Bode, llogari ministrave për shkurtimet në buxhet

Koha nuk pret më dhe Ministrisë së Financave i duhet që këtë javë të dorëzojë para Kryeministrit Berisha draftin me rishikimet në ligjin e buxhetit për 2012-n. Ashtu, sikurse është paralajmëruar nga…

Agoni te biznesi, bien me 17% fitimet

Nuk ka shitje dhe qarkullim. Të gjithë sektorët deklarojnë rënie I vetmi sektor që ka pësuar rritje në këtë periudhë është ai i tregtisë me 8.5% më shumë se 2011-a ARD KOLA Nuk ka kohë për stimuj…

Nis beteja për tokat e gazsjellësit

Kompensimet  Aksionerët e TAP identifikojnë 7 mijë pronarë. Gjurmët e projektit dhe përfitimet ARD KOLA Do të punësohen rreth 200 punëtorë e specialistë, do të ndërtohen rreth 40 km rrugë të reja…

Negociata për aeroportin e Sarandës

Zhvillime pozitive mes qeverisë shqiptare dhe koncesionarit gjerman ARD KOLA Bisedimet kanë nisur zyrtarisht në muajin nëntor të vitit 2010, por pa rezultat konkret, duke u mjaftuar vetëm me…

Rritet me debate paga minimale

Qeveria e donte 23 mijë lekë, por vendosi 21 mijë, pas presionit të biznesit Duke nisur nga data 1 korrik, paga minimale në shkallë vendi do të jetë 21 mijë lekë, nga 20 mijë që është aktualisht, me…

Kriza “godet” Boden dhe Fullanin

Pranojnë disfatën dhe kujtohen për modelin e ri ekonomik. Angjeli: U paralajmëruan ARD KOLA Të dy, në krah të njëri-tjetrit, që nga prej vitit 2005, guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian…

Shërbimi 3G, drejt liberalizimit final

AKEP hap rrugën për dy licencat e fundit. Në korrik vendimi për çmimin ARD KOLA Pas një pritjeje të gjatë, Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) synon të shpallë procedurën e…

Shqiptarët do të paguajnë sërish për rrugën

Durrës-Kukës, Olldashi: 5 euro taksë për tunelin. Shpenzuam 800 milionë euro për ndërtimin ARD KOLA Për tre vjet ndërtim, rruga 60 km e gjatë, Rrëshen-Kalimash, pjesë e Durrës-Kukës, që lidh…

Përçahen bashkitë, Basha merr shoqatën

Kreu i Tiranës, apel socialistëve: Hajde të bashkëpunojmë Ashtu sikurse pritej, kryetari i Bashkisë së Tiranës u zgjodh dje si kryetar i Shoqatës së Bashkive në rang vendi, ndërsa krerët e njësive të…