Berisha injoron ministrin e Financave

Ndërsa Bode kërkon borxh te BB, Kryeministri rrit pagat dhe pensionet për 800 mijë vetë ARD KOLA Nuk është hera e parë dhe natyrisht nuk do të jetë e fundit, për aq kohë sa janë bashkë.…

Pas denoncimit nga KLSH, nisin shkarkimet në METE

Koncesionet  Nuk ka vonuar gjatë reagimi i Ministrisë së Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës, pas skandalit të radhës në fushën e koncesioneve, të denoncuar kësaj here nga Kontrolli i Lartë i…

KLSH çon dosjen e koncesioneve ne prokurori

Raporti KLSH: METE, “masakër” me koncesionet e HEC-eve Kontroll 86 objekteve. Si shkelet ligji dhe vidhet pasuria. Dëmi, 1.8 miliardë lekë ARD KOLA Jo vetëm që nuk po përfitojmë energjinë…

Ekspertët: Ja çfarë mund të ndodhë në Greqi

BBC interviston bankierë nga vende të ndryshme të Europës Nëse Greqia largohet nga euro, inflacioni dhe papunësia ka shumë gjasa që do të rriten. Politikanët në Athinë nuk po e qeverisin dot vendin.…

Depozitat, 5% e individëve kanë 58% të shumës

Raporti Agjencia e Sigurimit të Depozitave: Kursimet totale arritën në 740 miliardë lekë Miliardat e depozituara në banka zotërohen nga një grup i vogël individësh. Në vitin 2010, rreth 4 për qind…

“Bankers” ul fitimet, taksat paguhen më 2014

Shifrat  Shoqëria kanadeze Bankers Petroleum, e cila ka marrë me koncesion zonat nafte-gazmbajtëse në Patos–Marinëz, Kuçovë dhe Bllokun F, raporton rritje të shitjeve të naftës bruto me 41% në…

Naço përuron HEC-et “Faqekuq”, në Skrapar

Ministri  Ministri i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës, Nasip Naço, përuroi dje dy hidrocentrale të reja në vend. Njoftimin e bën zyra e shtypit në ministri, por sakaq, nga ERE mësohet se…

Dalja e Greqisë nga euro, pasoja të rënda për ne

Emigrantët mund të humbasin kursimet, minoritarët pensionet, Shqipëria humbet remitancat Gjergj Erebara Mediat në të gjithë botën kanë dhënë një listë me skenarë se si mund të ndodhë që Greqia të…

Qeveria fut në borxhe edhe karburantet

Detyrimet, 25 milionë euro. Shoqata: Ne dhe ndërtuesit, në zinxhir të rrezikshëm ARD KOLA - Rritja e çmimit të naftës me të paktën 25 për qind, padyshim ka futur në siklete administratën e shtetit, e…

CEZ: Javës tjetër, gjysma e vendit pa drita

Kompania CEZ është duke investuar dhe për këtë shkak disa zona të Shqipërisë do të mbeten pa energji elektrike, për të paktën 5 orë në ditë. Stakimet do të nisin në datën 14 maj dhe do të përfundojnë…

Qeveria shmangu IFC për Lanabregasin

Shitja tek Ujësjellësi i Tiranës, e paramenduar. Çmimin e caktoi “një individ” ARD KOLA - Kalimi u hidrocentralit prej 5 megavatesh të Lanabregas-it tek shoqëria “Ujësjellës Kanalizime Tiranë” ishte…