Ç’po ndodh me varfërinë në Shqipëri?

Kseniya Lvovsky Në dekadën para krizës financiare globale dhe goditjes së trazirës së Eurozonës, Shqipëria ka bërë hapa të jashtëzakonshëm në reduktimin e varfërisë. Përqindja e personave që…

Lotaria, luhet “koka” e ministrit

Opozita kërkon dorëheqjen e Bodes: Bixhoz me paratë e shqiptarëve. Financat: Shpifje Pak ditë para shpalljes zyrtare të fituesit për licencën e lotarisë kombëtare, opozita ka kërkuar largimin e…

Lotaria, një licencë për 7 monopole

Zbardhen të tjera skandale të tenderit të qeverisë për lojën kombëtare të bixhozit “Ndonëse parashikon monopolin për 7 lojëra fati, do të jetë vetëm 300 milionë lekë”, thotë deputeti Braçe Nuk po…

KESH nuk shlyen faturat e HEC-eve lokale

Kriza, korporata, në situatë të vështirë. Privati pret paratë e energjisë së shitur. Me ligjin e ri të koncesioneve, e gjithë sasia e energjisë elektrike që prodhohet nga privati në vend duhet të…

Taksat: Berisha i ul, Bode i “ngrin”

Në jo pak herë, Kryeministri i vendit dhe ministri i Financave, prej gjashtë vjetësh që qeverisin së bashku janë përplasur për qëndrimet e kundërta dhe aspak në harmoni me qëndrimet politike.…

Dogana, fushatë për mbledhjen e akcizës

Nga 1 tetori, taksa nuk do të vilet më nga Tatimet. Reforma e re dhe gjobat 5-fish ARD KOLA Ligji i miratuar në kuvend, “Për Akcizat” i shton një atribut të madh administratës doganore, pasi do të…

Berisha fton fshatarët t’i ndërtojnë vet HEC-et

Kryeministri i vendit mbahet për stilin origjinal të premtimeve, aq sa çudit dhe vet ministrat e tij të kabinetit, të cilëve u bie barra e zbatimit. Kësaj here, premtimi i veçantë iu bë banorëve të…

Kina dhe Brazili në aleancë monetare

Dy vendet shkëmbejnë monedhat e veta për të zvogëluar pasojat e një krize financiare. Kina dhe Brazili nënshkruan së fundmi një marrëveshje me vlerë 30 miliardë dollarë për shkëmbimin e monedhave…

Dritat, qeveria rrit indirekt çmimin

Plani  ERE rishikon tarifat, ia ul KESH-it dhe i jep shansin e fundit CEZ për të investuar ARD KOLA Nuk do të kemi rritje të çmimit të dritave, as tani në korrik kur do të merret vendimi nga ERE…

Skandali: Loja e Bodes me lotarinë kombëtare

Tenderi, pas grekëve, ankohen edhe turqit. Manovra ligjore me Avokatin e Prokurimeve Me qetësinë që e karakterizon, ministri i Financave injoroi ankesat e kompanive ndërkombëtare për “aferat e…

KLSH: Tjetër aferë e OST me projektet KfW

Raport i detajuar mbi projektin gjerman të linjës 400 kv Tiranë-Podgoricë Njollosen sërish projektet e qeverisë shqiptare në linjën energjetike të financuar nga banka gjermane, KfW. Pas atij me…

Berisha fton biznesin gjerman, premton ulje taksash

Ambasadorja gjermane Holtkemper: Nevojitet luftë ndaj korrupsionit, rishikim i TVSH-së Kryeministri Berisha ka ftuar sot, biznesin gjerman të shtojë investimet në Shqipëri, duke premtuar lehtësim të…