Letër një gruaje që nuk di të shkruajë

Andre Morua ishte një shkrimtar që pëlqente tu shkruante grave letra, por dhe të lexonte prej tyre. Ja çfarë i shkruan ai në një letër njërës prej tyre , që  ka e ka bërë të humb “durimin”. “Jeni një grua e mrekullueshme,…

Tragjedi brenda një portreti gruaje

E habitshme kur në morinë e rrjedhës njerezore të ndalosh një çast i tërhequr nga një objekt, imazh, fytyrë apo shenjë, që çuditërisht të stopon, të detyron të qëndrosh ballë saj, ta shohësh një çast, të harrohesh pas saj dhe të shkosh…

Kadare pretendent për “Nobelin” e Amerikës

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare është një ndër 9 finalistët për çmimin e madh “The Nuestadt International Prize for Literature” , i njohur ndryshe si “Nobeli” amerikan. Çmimi i cili ndahet nga Universiteti i Oklahomës, i dedikohet…

Streha mes reve, rrëmben tre trofe në Prifest 2019

Streha mes reve, filmi me regji të Robert Budinës ka rrëmbyer tre trofe në Festivalin e Filmit PriFest, që përgjatë 19-21 korrikut u mbajt në Prishtinë. Arben Bajraktaraj, u shpall aktori më i mirë me interpretimin në këtë film, po kështu,…