Drita Pelinku: Nuk e vuaj vetminë

Drama “Përjetësisht dashuria...”, shkruar posaçërisht për aktoren Drita Pelinku nga Mihal Luarasi, ngjitet këtë fundjavë në Teatrin Kombëtar. Pjesa trajton problemin e mprehtë të braktisjes së moshës së tretë, disa herë pasuar me një fund…

Art në rrugët e qyteteve shqiptare

Aktiviteti  Art i bërë në rrugë. Ambasada e Francës dhe Aleancat Franceze në Shqipëri organizojnë një Festival Hip Hop-i dhe kulturash urbane, i cili do të mbahet në qytetet Korçë, Elbasan, Shkodër dhe Tiranë nga data 6 deri më 9 qershor…

Një takim për Dora D’Istrian

Konferenca  “Dora D’Istria, pararendëse e Europës pa kufij”, titullohet konferenca që do të mbahet sot, në orën 11:00 në Muzeun Historik Kombëtar. Takimi organizohet nga fondacioni “Dora d’Istria” në Tiranë në bashkëpunim me Institutin…

Përkujtohet Çesk Zadeja

85-vjetori  Në kujtim të kompozitorit Çesk Zadeja, Këshilli i Muzikës Shqiptare dhe Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes, në bashkëpunim me Akademinë e Shkencave të Shqipërisë dhe Kosovës, do të mbajnë sot një takim me…

Kthimi i kohës ose “Takohemi pas shiut”

Ka qenë një periudhë e gjatë në qytetin e Gjirokastrës, kur ne gazetarët dhe letrarët në rini të parë, të këtij qyteti në vitet 1980 deri në vitet ’90-të bënim një ndarje të gjeneratave të krijuesve që kishte qyteti. Ishte një vijimësi e…

Prishtinë, In memoriam për Bekim Fehmiun

Në ambientet e Kinemasë “ABC” në Prishtinë, të shtunën është hapur ekspozita “Bekim Fehmiu – pasuria e humbur në heshtje”. Në ekspozitë u paraqitën fotografi, skena dhe thënie të aktorit Bekim Fehmiu. Elbert Krasniqi, koordinator i…

Tetovë, “Honoris Causa” për Ferid Murad

Nobelisti shqiptar me prejardhje nga qyteti i Gostivarit, Ferid Muradi është dekoruar nga Universiteti Shtetëror i Tetovës (USHT), me titullin "Doctor Honoris Causa". “Ky titull profesor doktor Ferid Murad i jepet për meritat e…

“Miss Shqipëria” përzgjedh konkurrentet

Konkursi  Janë përzgjedhur 32 vajzat nga e gjithë Shqipëria që do të garojnë këtë fund qershori për titullin e ‘Miss Shqipëria 2012”. Nga 250 kandidate, janë përzgjedhur më të mirat, starti i të cilave nis me çeljen e sezonit turistik në…

Një valixhe plot para në Teatrin e Metropolit

Komedia angleze “Të çmendur pas parave” vjen premierë në kryeqytet me mbështetjen e “DigitAlb”. Nën regjinë e Elma Doresit dhe një kaste të re aktorësh, situata komike, karaktere sa qesharake dhe tragjike, sjellin realitetin e marrëdhënies…

Edmond Tullumani sjell motive shqiptare

Ekspozita Teksa ky vit i është kushtuar 100-vjetorit të pavarësisë, Edmond Tullumani, ka vendosur të shfaqë pikërisht këto tipare edhe në punët e tij. "Motive Shqiptare" titullohet ekspozita që do të çelet nesër, ora 19:00 në Muzeun…