Presidenti dekoron 4 artistë

Ceremonia  Presidenti i Republikës, Bamir Topi, ka dekoruar me Urdhrin “Mjeshtër i Madh” tre këngëtarë dhe me Urdhrin “Naim Frashëri i Artë”, humoristin Behar Mera, për argëtimin dhe ndërgjegjësimin e publikut për probleme të realitetit…

Presidenti Topi dekoron katër artistë

“Mjeshtër i Madh” për këngëtarët Arif Vladi, Artjola Toska dhe Qerim Sulaj. "Naim Frashëri i Artë" për Behar Merajn Presidenti i Republikës, Bamir Topi ka dekoruar sot disa personalitete të muzikës dhe humorit shqiptar. Kreu i shtetit i…

“Drama shqipe”, peng i jurisë

Pas konkursit të shpallur në janar të këtij viti nga MTKRS-ja, Teatri Kombëtar vendosi nja dy herë edhe shtyrjen e afatit për t’u dhënë kohë krijuesve që sillnin vepra edhe përtej kufijve, për ta mbyllur në fund të prillit. Në garë janë…

Një studim mbi arkitekturën italiane në Tiranë

Ekspozita  Rezultatet e një studimi të kryer mbi arkitekturën moderne italiane në Shqipëri do të prezantohen nesër në Muzeun Historik Kombëtar. Këto rezultate vijnë përmes botimit të një libri të titulluar “Arkitektura moderne italiane…

Mirela Oktrova: 110 foto për dramën e Kosovës

Si reporterë lufte, Oktrova pa nga afër atë që ndodhi në vitin 1999. Pa dhimbjen e tyre, dëgjoi rrëfimet, i pa në kampet ku ishin vendosur dhe i fotografoi. Ka nxjerrë nga arkivi këto fotografi të realizuara më shumë se një dekadë më parë,…

Zbulohen dy disqe të Tefta Tashko Koços

Ishin regjistruar më 1942, në Milano, nga shoqëria “Columbia”. Janë katër këngë, nga të cilat tre elbasanase (“Ku do shkosh moj goc’e vogël”, “Ishin dy kunata”, “Dallëndyshe vaj, vaj”) dhe një korçare (“Shamija e beqarit”). Mbi disqet…

Philip Roth, Princi i ri i Asturias

Shkrimtari amerikan, Philip Roth, është fituesi i çmimit “Princi i Asturias 2012” për letërsi. Tashmë 79-vjeçar, fitues i disa çmimeve prestigjioze letrare (mes të cilëve edhe “Pulitzer”) dhe disa herë kandidat për çmimin “Nobel”, Roth ka…

Alzheimer…!

Arian Leka Pas një jave data do të shënojë 15 qershor. Po ç’gjë të veçantë ka jo datë? Asnjë, në të vërtetë. Asnjë për t’u shënuar dhe për t’u mbajtur në kujtesë nuk ka. Atyre që do e nisin ditën duke u ulur përballë televizorit, për…

“Karvani i Bajronit” ndalet në Antigone

Ekspedita  Itinerari historik nëpër Shqipëri që poeti anglez Lord Bajroni përshkoi në vitin 1809, së bashku me mikun e tij J.C.Hobhouse prej tre vjetësh është kthyer në një paketë turistike të pagëzuar “Karvani në gjurmët e Bajronit”.…

Drita Pelinku: Nuk e vuaj vetminë

Drama “Përjetësisht dashuria...”, shkruar posaçërisht për aktoren Drita Pelinku nga Mihal Luarasi, ngjitet këtë fundjavë në Teatrin Kombëtar. Pjesa trajton problemin e mprehtë të braktisjes së moshës së tretë, disa herë pasuar me një fund…