“Made in Albania” në Imperial

Dokumentari   Tirana 20 vjet pas rënies së komunizmit, kontradiktat dhe ritmet e zhvillimit të një vendi që italianët e njohin kryesisht prej emigrantëve. “Made in Albania”, dokumentari i Stefania Casini-t prezantohet sot, ora 19.00 në…

Çmimet “Kult”, sot vlerësohen më të mirët

Mbrëmja gala Për të tetin vit radhazi, akademia “KULT” organizon një ceremoni të madhe çmimesh në vlerësim të artistëve shqiptarë. Mbrëmja Gala që do të mbahet sot, ora 20.00 në Universitetin e Arteve, do të jetë kurorëzimi i artistëve më…

Nis restaurimi i 5 xhamive

Projekti  Pesë xhami të rëndësishme në Shqipëri, monumente kulture, do t’i nënshtrohen restaurimit. Prezantimi i projektit, një bashkëpunim i Agjencisë Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim me MTKRS-në, është prezantuar dje në xhaminë e…

Anne Sexton, Zonja e errësirës

Drita e studios së dr. Martin Orne rrinte ndezur deri pas mesnate. Në kolltukun e veshur me kadife në gjysmerrësirë, një grua me duart që kalonte shpesh mbi flokë, fliste për ndjesitë e saj. Një burrë duhet ta priste në shtëpi, fëmijët…

Histori, NJË HARRIM TJETËR MUND TË NGJASË

Ylli Polovina - Ka një ngjarje në historinë tonë që është përfillur më pak dhe braktisur më shumë se çdo tjetër. Mbi të kanë rënë veprime censuruese jo vetëm gjatë periudhës staliniste, e njohur për sakatime të tilla, por edhe pak vite më…

Librat e rinj, 27 maj 2012

Vehbi Skënderi “Mirëmëngjes, Shqipëri” Botoi: “OMSCA-1” Çmimi: 800 lekë Poeti shqiptar, Vehbi Skënderi, vjen te lexuesi me një libër të ri poezish. Edhe në këtë cikël, ligjin mbi historinë, shoqërinë, natyrën, mbinatyrën, të…

Rona Nishliu solli optimizmin e dhimbjes

Eda Sejko - Rona Nishliu ka shpërthyer sërish në natën finale të Eurovizionit. Këngëtarja nga Mitrovica që ka përfaqësuar Shqipërinë në edicionin e 57-të të Eurovizionit, u ngjit e treta në skenë, nga 26 këngëtarët finalistë. Rona ka bërë…

Zoti ynë është Narcizi

ARIAN LEKA Sado e shumëllojshme dhe e pasur në larmi fatesh, jeta, në fund të fundit, kujdeset vetëm për një gjë: të na shndërrojë në dy forma: në lepuj ose në gomarë. Zgjidh e merr. Mundësitë janë plurale. Përpos kësaj, romaku Apuleius,…

Ekspozohen 30 lahuta unike

Aktiviteti Janë 30 lahuta unike në llojin e tyre që do të ekspozohen sot në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar. Ky aktivitet organizohet në kuadrin e 100-vjetorit të Pavarësisë nga Instituti Shqiptar i Shkencave (AIS) dhe Qendra e…