Tetovë, “Honoris Causa” për Ferid Murad

Nobelisti shqiptar me prejardhje nga qyteti i Gostivarit, Ferid Muradi është dekoruar nga Universiteti Shtetëror i Tetovës (USHT), me titullin "Doctor Honoris Causa". “Ky titull profesor doktor Ferid Murad i jepet për meritat e…

“Miss Shqipëria” përzgjedh konkurrentet

Konkursi  Janë përzgjedhur 32 vajzat nga e gjithë Shqipëria që do të garojnë këtë fund qershori për titullin e ‘Miss Shqipëria 2012”. Nga 250 kandidate, janë përzgjedhur më të mirat, starti i të cilave nis me çeljen e sezonit turistik në…

Një valixhe plot para në Teatrin e Metropolit

Komedia angleze “Të çmendur pas parave” vjen premierë në kryeqytet me mbështetjen e “DigitAlb”. Nën regjinë e Elma Doresit dhe një kaste të re aktorësh, situata komike, karaktere sa qesharake dhe tragjike, sjellin realitetin e marrëdhënies…

Edmond Tullumani sjell motive shqiptare

Ekspozita Teksa ky vit i është kushtuar 100-vjetorit të pavarësisë, Edmond Tullumani, ka vendosur të shfaqë pikërisht këto tipare edhe në punët e tij. "Motive Shqiptare" titullohet ekspozita që do të çelet nesër, ora 19:00 në Muzeun…

“Publikja shqiptare”

Janë plot 12 ese kritike të shkruara nga 12 personalitete të kulturës dhe të mendimit shqiptar, të cilët duke marrë në shqyrtim elementet filozofike, politike, nacionaliste e gjuhësore, na sjellin në vëmendje çështjen kombëtare. Çështja…

Udhëkryqe shqiptaro-greke

Reportazh Selanik/ Universiteti “Aristotelis”, shoqata “Nënë Tereza” e emigrantëve shqiptarë dhe grupimi “Polidhromos”, konferencë për gjuhën e kulturën Olimbi Velaj Rruga për në Selanik ka kohë që është një rutinë për shumë…

Kinemaja shqiptare në Romë

Filmat  “Shqipëria në kinemanë e saj”, është titulli i aktivitetit që do të zhvillohet nga 2 deri 5 qershor në Shtëpinë e Kinemasë në Romë. Objektivi është të bëhet e njohur kultura dhe shoqëria shqiptare për publikun italian, siç…

“Pema e çokollatave”, falas për 1 qershorin

Teatri i Metropolit  Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve, Qendra Kulturore “Tirana”, (Teatri i Metropolit) do të çelë dyert për publikun e vogël. Nesër, në sallën “Shekspir” ora 10:00 do të shfaqet falas për fëmijët kryeqytetas…

Zgjidhen 10 më të mirët e “Kult 2012”

Për të tetin vit me radhë, Akademia “Kult” e ka kthyer në një festë vlerësimin e krijimtarisë artistike të një viti. Çmime, emocione, falënderime dhe performanca artistike. Në një mbrëmje të gjatë, të mbështetur edhe nga “DigitAlb”,…

“Made in Albania” në Imperial

Dokumentari   Tirana 20 vjet pas rënies së komunizmit, kontradiktat dhe ritmet e zhvillimit të një vendi që italianët e njohin kryesisht prej emigrantëve. “Made in Albania”, dokumentari i Stefania Casini-t prezantohet sot, ora 19.00 në…