Karen Blixen, Atje tej në Afrikë…

Ajo e ëndërronte shpesh Denis, të veshur me këmishën e bardhë, i cili ecte i vetëm në plantacionin e kafesë. Përtej dritares së dhomës, ajo mundohej të ndiqte deri në fund siluetën e burrit që e kishte bërë ta donte më tepër Afrikën.…

Librat e rinj, 20 maj

Ylli Polovina “Gjon Muzaka i Beratit përballë Skënderbeut” Botoi: “Emal” Çmimi: 800 lekë “Gjon Muzaka i Beratit përballë Skënderbeut”, është libri më i ri i botuar nga Ylli Polovina. Është një libër studimor, i cili përfshin 5…

KISS

Dalina Buzi Frymëzuar nga kritikat e fundit mbi shfaqjen "Henry VI", që vuri në skenën e Londrës trupa e Teatrit tonë Kombëtar. Tragjeditë dhe komeditë më të mira shqiptare asnjëherë s'kanë qenë të shkruara në letër. Ato kanë ndodhur dhe…

Shuhet Agron Aliaj

Aksidenti i datës 7 mars ishte fatal për shëndetin e tij. Aliaj u përplas nga një makinë teksa dilte nga Teatri i Operës ku po punonte për rivënien në skenë të baletit “Plaga e dhjetë e Gjergj Alisë”. Homazhet në nder të baletmaestrit do të…

Ndahet nga jeta maestro Agron Aliaj

Mjeshtri i baletit shqiptarë ka ndërruar jetë në moshën 79-vjeçare, disa javë pas një aksidenti automobilistik Ndahet nga jeta koreografi Agron Aliaj. Mjeshtri i koreografisë shqiptare ndërroi jetë në spital, ku ndodhej pas një aksidenti…

Teatri Kombëtar merr kritika në Londër

Trupa shqiptare është kthyer në Tiranë dhe po përballet me kritikat e interpretimit të tyre në “Globus Theatre”. Shkrimeve në blogje i shtohet edhe një kritikë e “The Guardian”. Drejtori i TK-së dhe regjisori Adonis Filipi reagojnë ndaj…

Kosova, pavijon në Festivalin e Kanës

Përfaqësimi  Kosova përfaqësohet me një pavijon në të sajin në festivalin e  filmit në Kanë. Lajmin e ka bërë të ditur Fatos Berisha, drejtor i Qendrës Kinematografike të Kosovës. Me këtë rast, Berisha po ashtu ka dhënë lajmin se QKK-ja…

Elvira Diamanti: Në rrezik filmat origjinalë

Një montazh rreth 40 minuta nga filmimi i parë i vitit 1911 deri më 2009-n, solli në mënyrë të sintetizuar pikat më kyçe të historisë së vendit në takimin e mbajtur për 65-vjetorin e krijimit të Arkivit të Filmit. Drejtoresha Elvira…

Sara Çapaliku me “Underground”

Ekspozita “Underground” titullohet ekspozita e fotografes Sara Çapaliku që është çelur dje në galerinë “Zeta” e që do të qëndrojë e hapur deri më 19 maj. Ky cikël fotografish ka lindur gjatë një udhëtimi “turistik” të autores, duke parë…

Arkivi i Filmit feston 65-vjetorin

Aktiviteti  Arkivi i Filmit shënon 65-vjet nga themelimi i tij. Për këtë rast, sot në mesditë bëhet një takim, në të cilin është i ftuar ministri i Kulturës, Aldo Bumçi, ambasadorë dhe diplomatë të akredituar në Tiranë, organizma që na…

Saul Bellow, Letrat

Letrat. Teksa fshin ngadalë pluhurin nga një dosje e gjelbër e fshehur me kujdes në një kënd të bibliotekës të familjes Bellow, Janis e di se leximi i tyre mund t’i sjellë të papritura. Shtatë vite nga ndarja nga jeta e të shoqit, gruaja me…