Librat e rinj, 27 maj 2012

Vehbi Skënderi “Mirëmëngjes, Shqipëri” Botoi: “OMSCA-1” Çmimi: 800 lekë Poeti shqiptar, Vehbi Skënderi, vjen te lexuesi me një libër të ri poezish. Edhe në këtë cikël, ligjin mbi historinë, shoqërinë, natyrën, mbinatyrën, të…

Rona Nishliu solli optimizmin e dhimbjes

Eda Sejko - Rona Nishliu ka shpërthyer sërish në natën finale të Eurovizionit. Këngëtarja nga Mitrovica që ka përfaqësuar Shqipërinë në edicionin e 57-të të Eurovizionit, u ngjit e treta në skenë, nga 26 këngëtarët finalistë. Rona ka bërë…

Zoti ynë është Narcizi

ARIAN LEKA Sado e shumëllojshme dhe e pasur në larmi fatesh, jeta, në fund të fundit, kujdeset vetëm për një gjë: të na shndërrojë në dy forma: në lepuj ose në gomarë. Zgjidh e merr. Mundësitë janë plurale. Përpos kësaj, romaku Apuleius,…

Ekspozohen 30 lahuta unike

Aktiviteti Janë 30 lahuta unike në llojin e tyre që do të ekspozohen sot në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar. Ky aktivitet organizohet në kuadrin e 100-vjetorit të Pavarësisë nga Instituti Shqiptar i Shkencave (AIS) dhe Qendra e…

Në UNESCO, por drejt vdekjes…

REPORTAZH SAIMIR MUZHAKA Tregojnë se Viktor Hygo, jo rrallëherë, hipte në katin e dytë të autobusit dhe i binte Parisit kryq e tërthor për të parë se si rronin bashkëqytetarët e tij. Të njëjtën gjë vendos të bëj. Në një ditë të…

Artistët dështojnë me Ismail Qemalin

Janë 19 artistë, që kanë konkurruar për monumentin e Ismail Qemalit. Asnjë prej tyre nuk ka sjellë fizionominë dhe karakterin e kësaj figure, ndërkohë që disa bocete kalojnë deri në zgjidhje qesharake. Komisioni ka shtyrë konkursin për 5…

Zamira Allasufi – “Hirushja” që nuk dëgjon

Nxënës të Institutit të Fëmijëve që nuk Dëgjojnë, të mbështetur nga Instituti Italian i Kulturës dhe fondacione të tjera, do të ngjisin nesër në skenë, në orën 18:00, në Teatrin e Komedisë, “Hirushen”. Për të disatën herë, regjisorja Elma…

“Bustet e Ismail Qemalit do të ripunohen”

Konkursi  Konkursi i shpallur për realizimin e bustit të Ismail Qemalit në 100-vjetorin e pavarësisë, do të kalojë në një fazë të dytë. Lajmi bëhet i ditur nga Galeria Kombëtare e Arteve, ku juria e ngritur me këtë rast, ka organizuar…

Xhelozi antishqiptare edhe në Londër!!!

Debati: Po hedh dy mendime dhe impresione jo për nacionalizëm, pasi s’kam shkruar kurrë për të tillë në jetën time. Po shtyhem më shumë nga dëshira për të thënë një anë tjetër, pasi çdo ngjarje ka dy anë, dhe unë pata fatin, ndryshe nga…

Sfidat e një studiuesi të letërsisë

Autore: Floresha Dado / Shqip Mbi veprën “Camaj i paskajuar” të Shaban Sinanit Në vazhdën e shumë artikujve kritikë, studimorë, ligjëratave të mbajtura në konferenca dhe auditorë të ndryshëm, krijohet përshtypja se për disa prej…