Ismail Qemali “lëngon” në allçi

Juria merr në shqyrtim 8 bocetet e fazës së dytë. Asnjë nga variantet nuk jep një fizionomi të plotë të figurës themelore të pavarësisë. Nuk do të ketë më shtyrje të konkursit. Fituesi do të zgjidhet mes 4 skulptorëve Oliverta Lila…

Bushatllinjtë, fillimi i një ëndrre të mjegullt

Kjo është një histori pak a shumë e njohur. Deri vonë në Shkodër të moshuarit rrëfenin bëmat e Bushatllinjve, dinastisë që u mundua t’i rikthente Shkodrës shkëlqimin e vjetër, njerëzve që pak nga pak, si pa e kuptuar as vetë, mbase të…

DUHET-DUHET-DUHET…!

Guri filozofal ARIAN LEKA Në një vend të largët dhe të papërcaktuar, hedhur diku, përtej kohës dhe hapësirës, një njeri i çuditshëm, quajtur herë Profet i Zotit dhe herë Mësues, priti për 12 vjet anijen që do e kthente në vendlindje.…

Një objekt i pazakontë në Berat

Botohen për herë të parë fotot e një relikuari të rrallë, i shek. VI. Asnjë shembull të ngjashëm në hapësirën mesdhetare, veçse në Sirinë e Largët. Gjetja: RELIKUARI - Përputhja e përshkrimit të bërë mbi 20 vjet dhe 94 vjet më parë me…

Koçi: Pano Taçi vdiq mbi motor

Lamtumira Në proces botimi “Muzgu vjen papritur”. Poeti e kishte humbur bllokun e kujtimeve  Pano Taçi nuk është përcjellë i vetëm. Mbi arkivolin e tij janë vënë kurora me lule, ndonëse mund të mos ketë pasur lot, miqtë e ndienin fort…

Rikthehet “The Voice of Albania”

Audicionet për edicionin e dytë të talent shout të suksesshëm kanë nisur nga Tirana. Rrugëtimi në kërkim të zërit më të mirë do të vijojë në të gjitha trevat shqipfolëse, ndërkohë që edicioni i dytë vjen plot risi. Konkurrentët do të kenë…

Pano Taçi, poeti që mbeti dy ditë në morg

Shuhet në moshën 84-vjeçare poeti që nuk njohu kurrë kufizime. Jeta e tij ishte një kalvar i gjatë vuajtjesh, por në vetvete mbeti një personazh i papërsëritshëm. I burgosur, i internuar, por i lirë. Sot i bëhen homazhe në Teatrin Kombëtar…

Pano Taçi, disident dhe bohem i plotë

Aleksandër Çipa “Poeti Pano Taçi vdiq dje pas mesnate nga një sëmundje e rëndë. Ndodhet i vetëm në morg...” Këtë mesazh mora si të vetmin lajm pas kaq kohësh mostakim me më të ëmblin e mbetur në atë moshë nga poezia e sotme shqipe.…