Shuhet një nga parodistët e Vlorës

Aktori i madh vlonjat i humorit, Muhamet Lika është ndarë sot nga jeta në moshën 65 vjeç. Lika vuante prej kohesh nga sëmundja e zemrës, ndërsa ishte për kurim në Itali. Muhamet Lika numëron qindra role në skenën e humorit me një…

Letra e dashurisë e pinjollit të Kokalarëve

15 prill 1945 Lemi Kokalari ishte 23 vjeç dhe kryente shërbimin ushtarak pranë U.S. Army Air Corps, kur u lidh në Martesë me Drita Pashun, atëherë 21 vjeç. Ata do të jetonin rreth 50 vjet këtë mardhënie të bukur. Pak para se të ndronte…

“15 ditë prilli” të Anisa Markarian

Në kopertinën e romanit të saj të parë, Anisa Markarian veç të tjerash shkruan:  "Jam banorja e dashuruar në qytetin-bunker. Jam intelektualja e asfiksuar nga despotizmi ideologjik. Jam artistja e dënuar për evazion ëndrrash." Shtyjeni…

Kur xhirohej një film! (Foto)

Regjisori Dhimitër Anagnosti duket sportiv teksa është i përqendruar në punën e grupit të xhirimit, vendosur në Vuno. Janë fragmente të shkëputura në aparatin fotografik, nga koha kur xhirohej filmi  artistik ”Gjoleka djali i Abazit”,…

Elizabeth Siddall: Njё grua e përdorur

-Oskar Wilde ishte, si gjithmonë, i saktë kur shkroi se jeta imiton artin shumë më tepër se imazhi i imitimit të jetës. Nëse dyshoni, mos kërkoni më tej se sa karriera e shkurtër dhe e pakënaqur e Elizabeth Eleanor Siddall, gruaja që ishte…

The Van”, filmi shqiptar konkuron sot në Kanë

“The Van” (Furgoni) filmi i regjisorit Erenik Beqiri do të shfaqet sot në ekranin e madh të Festivalit të Kanës. Filmi trajton historinë e një djali rreth të 20-ve i cili ka si qëllim të emigrojë jashtë vendit. Në mënyrë që të fitojë…